reklamı kapat

POPÜLER

Canavarlar sınıfında limit 234 beygire yükseldi; Ducati Panigale V4 R

Racing sınıfının referans modellerinden birisi olan ailenin en yeni üyesi olan Ducati Panigale V4 R, motor sporlarını sokaklarda hissettirecek.

EICMA’da standı en zengin isimlerden birisi olan Ducati, geride bıraktığımız gün sizlerle paylaştığımız elektrikli dağ bisikletiyle büyük bir beğeni kazanmıştı. Fuarın gerçek anlamdaki toplanma sebebine gelindiğinde de bizleri birbirinden özel yeni jenerasyon canavarlar bekliyor. Bu canavarların en üst noktalarından birisi de hiç şüphesiz Ducati Panigale V4 R. Markanın bir önceki versiyona göre önemli revizyonlar gerçekleştirdiği motosikleti, sokaklara çıkan en güçlü modellerden birisi olarak geçtiğimiz yıla damga vurmuştu. Moto GP dinamiklerinin kurallara sadık kalınarak en iyi şekilde kullanıcılara sunulma felsefesi üzerine şekillenen Panigale, beraberinde çok ciddi beklentileri de getiriyor. V tipi dört silindir makinesi standart versiyonda 221 beygir güç üreten modelde işin içerisine Akrapovic egzoz sisteminin girmesiyle birlikte bu rakam 234 beygire kadar esneklik gösterecek.

Öne çıkan parçalar

Motor parçalarında titanyum başka olmak üzere pek çok farklı dayanıklı malzemenin kullanıldığı Panigale V4 R’da bore ve stroke çaplarında önemli iyileştirmeler yapılmış durumda. Marka mühendislerinin yaptığı açıklamalar göre yapılan bu değişimler yüksek devirlerdeki kullanımlarda motorun dayanıklılığı konusunda önemli avantajları beraberinde getiriyor. Maksimum gücünü 15.000, 112 Nm’lik maksinmum torkunuysa 11.500 devir aralığında veren makinedeki performans artışlarına rağmen Euro 4 emisyon standartlarının yakalanmış olması da, mühendislik açısından altı çizilmesi gereken bir nokta. Motosikletin sürtünme katsayısını iyileştirmek adına tasarımda ufak değişimlere de giden Ducati, bunu sürüş dinamiklerine doğrudan etki edecek Öhlins imzalı aktif süspansiyon sitemiyle bir araya getiriyor. Fren sistemiyse dört pistonlu yapıyla birlikte son jenerasyon Brembo imzası taşıyor. 270 km/s‘lik hızda kullanıcıları 30 kilogramlık yere basma kuvvetinin elde edildiğini de bu noktada belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Böylesine korkutucu bir makinenin olmazsa olmazları listesinde elektronik destekleri üst sıraya yazmak gerekiyor. Çekiş kontrol sistemi, kayma kontrolü, tek tekerlek kontrolü, quick shift ve motor fren kontrolü gibi parçalar bu noktada ön plana çıkıyor diyebiliriz. Sürüş modları kısmındaysa kullanıcıları; Yarış, Spor ve Sokak olmak üzere üç farklı seçenek bekliyor olacak. Yurt dışında yaklaşık 40.000 dolarlık fiyatla satışa sunulacağı açıklanan 2019 Ducati Panigale V4 R, önümüzdeki mart ayından itibaren bayilerdeki yerini alacak.