reklamı kapat

POPÜLER

Canon 70D

Canon 70D incelemesi

6D ile giriş seviyesi tam kare makine açığını kapatan Canon, 60D’nin yerini alan 70D’yle nihayet Türkiye’ye de teşrif etti. Yenilenen otomatik odaklama sistemi ve kullanıcı dostu özellikleriyle 70D yarı profesyonel DSLR’ların en iyilerinden

APS-c boyutlu sensöre sahip gelişmiş makineler arasında Canon’u uzun yıllardır 60D temsil ediyordu. Aradan geçen yıllar içinde ihtiyaç duyduğu yenilenme ise 70D’yle geldi. Canon 70D özellikle otomatik odaklama sistemine getirdiği devrimsel yenilikle ön plana çıkıyor. Öyle ki, Dual Pixel CMOS AF adı verilen bu sistem, neredeyse anlık olarak otomatik odaklama yapmaya imkan tanıyor. Özellikle video kaydı esnasında bu odaklama hızı ciddi anlamda fark yaratmayı başarıyor.

70D bunun yanında Wi-Fi desteği, 19 çapraz tip noktalı AF sistemi ve dokunmatik ekranıyla da muadili makineler arasından öne çıkıyor. Canon, 60D’de olduğu gibi 70D’de de güçlendirilmiş plastiği tercih etmiş. Malzeme kalitesi ve işçilik kendini gösterecek kadar iyi. Gövdede plastik tercih edilmiş olmasının maliyet dışındaki gerekçesi ise 70D’nin dahili Wi-Fi bağlantısı ile geliyor oluşu.
Canon 70D
Ele rahatça oturan makinenin tutamacı ve sol alt köşesi deri görünümlü kaydırmaz bir materyalle kaplı. Ana kontrol tekeri baş parmakla kullanılabilecek bir konumda arkada yer alıyor. Bu tekerin iç kısmında dört yönlü ikinci bir düğme daha bulunuyor. Bu ikilinin neredeyse birbirine bağlı yapısı kullanımı biraz zorlaştırıyor. Tekerin altına, istem dışı ayar değişikliklerinin önüne geçmek için bir kilit anahtarı yerleştirilmiş. Makinenin otomatik odaklama, motor modu, ISO, ölçüm modu ve LED ışığı düğmeleri sağ üstte. AF modunu ayarlayan düğme ve küçük teker ise bu düğmelerin hemen önünde.

70D’nin video moduna geçmek için bir anahtar bulunuyor. Bu anahtarın ortasında canlı izleme ve vizör arasında geçiş yapmanızı sağlayan bir düğme mevcut. 70D’nin ekranı 3 inç büyüklüğünde ve Clear View II teknolojisini kullanıyor. TFT LCD ekran aynı zamanda dokunmatik. Tüm çekim ayarlarını ekran üzerinden yapabileceğiniz gibi istediğiniz takdirde ekrana tek bir dokunuşla fotoğraf da çekebiliyorsunuz. Ekranın hareketli yapısı sayesinde zorlu koşullar altında fotoğraf çekmek de fazlasıyla kolaylaşıyor.