reklamı kapat

POPÜLER

Canon PowerShot SX150 IS incelemesi

Günümüzde, kolay taşınabilir fotoğraf makinesi alacak birçok kişinin tercihi daha ziyade ultra kompakt makineler veya değiştirilebilir lensli aynasızlar oluyor. SX150 IS, bahsi geçen makinelerden biraz daha büyükçe ve onların bazıları kadar donanımlı değil. Ancak fiyat/performans değerlendirmesi yapınca ideal bir tercih olarak ortaya çıkıyor.

AA PİL VE ŞARJ
Canon Powershot SX150 IS’in balık etli kasasının malzemesi plastik. Arka yüzünde 3 inç büyüklüğünde bir LCD ekran bulunuyor. Bu ekranın sağında başparmakla rahatlıkla kullanılabilen kontrol tuşları yer alıyor. Üst kısımdaki flaşı elle açıp kapatabiliyorsunuz. SX150 IS, bağlantı anlamında ne yazık ki fazla zengin değil. HD video kaydı yapabiliyor olmasına rağmen üzerinde HDMI çıkış yok, standart bir AV yuvası mevcut. Çektiğiniz fotoğraf ve videoları bilgisayara aktarmak için USB bağlantı noktasını kullanıyorsunuz. Kart girişi, alttaki pil yuvasının içinde olan makine, iki adet AA pille çalışıyor. Makinelerin dahili bataryalarının çok hızlı tükendiği zamanlarda AA pil kullanımı bir avantajdı ancak günümüzde bunu söylemek pek mümkün değil. Pil ve şarj aleti derdiyle uğraşmak gerçekten sıkıntı. AA pillerin yarattığı bir diğer sıkıntı ise peşpeşe fotoğraf çekerken, flaşın şarj olmasını beklemek. Mümkün olduğunca yüksek performans için şarj edilebilir NiMH pilleri tercih etmenizde yarar var. Makine, hız olarak DSLR’lara yakın bir performans göstermekten uzak maalesef.

YÜKSEK KALİTE
Tüm bu saydıklarımızın yanında, SX150 IS hayli başarılı bir fotoğraf performansı sunuyor. Yeterli ışık koşulları altında yapılan çekimlerde detaylar gerçekten muazzam. Ana objenin gerisinde ve hatta gölgede kalan öğeler bile keskin bir şekilde fotoğrafa yansıyor. Kalabalık sahnelerde de herhangi bir detay kaybı yok. İçinde birçok rengin bulunduğu çekimlerde makinenin renk tanımlaması oldukça iyi. Doğal olmayan renklerde dahi büyük oranda doğruluk söz konusu. Fotoğraf kalitesine ilişkin söyleyebileceğimiz tek eksi, düşük ISO değerlerinde de karşılaştığımız kumlanma sorunu. Açık havada ve güneş ışığıyla çekilen fotoğraflarda bile bu sorun var ne yazık ki. 12x zoom’u ve titreşim engelleme özelliğiyle en uzaktaki objeleri bile canlı ve net bir şekilde fotoğraflayabilen makine üzerinde, yeni başlayanlara özel, hiçbir ayar yapmadan fotoğraf çekmeye yarayan “Kolay” çekim modu bulunuyor. Bulunulan ortama göre Portre, Manzara, Kar, Kumsal gibi sahnelerle çekim yapabileceğiniz makine; Balık Gözü, Minyatür ve Oyuncak Kamera gibi efektlerle eğlenceli fotoğraflar vadediyor. SX150 IS ile 720p çözünürlükle videolar da çekebiliyorsunuz. Görüntü kalitesi oldukça iyi olan video çekiminde, netleme takibi yapabiliyor ve zoom kullanabiliyorsunuz.