reklamı kapat

POPÜLER

Chevrolet’den SEMA 2017 heyecanının fitilini ateşleyen ilk model: 1967 Restomod C-10

İlk detayları paylaşılan proje, 100 yıllık bir mirası geride bırakan markanın, görmekli kutlaması olarak nitelendiriliyor.

Mazda, Honda ve Toyota gibi Uzak Doğu merkezli üreticilerin Tokyo Otomobil Fuarı için hazırlıklarını sürdürdüğü ve bir bir organizasyona getireceği modellerini duyurmaya başladığı şu günler, başka bir kıtada yaşanacak olan otomobil festivalinin de habercisi. Bu, yılın son organizasyonlarından biri olarak modifiye ve performans tutkunlarını bir araya getiren SEMA‘dan başkası değil elbette. Geçtiğimiz yıl dünyanın en hızlı SUV modeline ve Ford-Dodge-Chevrolet arasındaki muhteşem çekişmeye sahne olan organizasyonun bel kemiği niteliğindeki katılımcıları bu yıl da yavaş yavaş kendisini göstermeye başladı. Bahsettiğimiz üçlüden ilk yüzünü gösterenlerden olan Chevrolet, 1967 model Restomod C-10 pickup’ını organizasyona özel olarak baştan yarattı ve 100 yılı geride bırakan model yelpazesini taçlandırdı.


Özellikle 50’lili yılların sonu ve 60’larda ciddi anlamda ilgi gören klasik Chevrolet pickup modelleri, meraklılarının aklında her zaman C/K serileriyle yer edindi. 1967 model yılıyla döneminin tasarım anlayışını yansıtan eşsiz örneklerden birisi olan Restomod C-10, günümüze kadar evrilen tasarım kimliğinin de çıkış noktasını temsil ediyor ki, Chevrolet’nin 100. yılına özel olarak SEMA’ya hazırladığı bu kutlama “paketi” için de belki başkası düşünülemezdi. Silverado ve Colorado’nun özel üretim kutlama versiyonlarında kullanılan mavi renkle donatılan araçta Pirelli P-Zero lastikler, 20 inç‘lik jantlar ve elden geçirilen fren sistemi ilk adımda öne çıkan parçalar arasında. Şimdilik teknik ve kokpit detaylarıyla ilgili bir bilginin paylaşılmadığı Restomod C-10 projesi, SEMA’nın küllerini ateşlemeye yetti bile.