reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Chevrolet’nin Bolt tabanlı elektrikli crossover modelinden ilk resmi detaylar

General Motors CEO’su Mary Barra’nın katıldığı özel bir organizasyonda ilk görselini paylaştığı model tasarımıyla dikkat çekiyor.

Opel‘i elden çıkarmasının ardından Avrupa pazarından büyük oranda çekilen General Motors elektrik üzerinden geleceğini planlamaya devam ediyor. Özellikle Chevrolet Bolt ile başarılı bir grafik çizen grup, son dönemlerde gerçekleştirilen fuarlara elektrikli konseptleriyle katılım sağlıyor. Geride bırakmaya hazırlandığımız 2017’de de gelecek açısından umut vadeden grubun CEO’su Mary Barra katılım sağladığı Küresel Otomotiv Konferansı‘nda önemli bir modelin ilk detaylarını paylaştı. Bolt tabanlı olarak kompakt crossover sınıfında yer alacak olan modelin tasarımıysa hiç de yabancı sayılmaz.

Hedef 2020’de satışa sunmak

Tasarımıyla ilgili ufak bir değerlendirme yapmadan evvel modelin beklenen teknik detayları üzerinde duralım. Altyapısında iki adet elektrik motorunun kullanılması beklenilen model, 200 beygir civarında güç ve 360 Nm tork gibi değerlere sahip olabilir. Bolt’un en başarılı olduğu menzil noktasını da beraberinde getirmesi muhtemel olan aracın 500 kilometrenin üzerinde yol kat edebileceğini de söyleyebiliriz. İsmiyle ilgili herhangi bir detayın paylaşılmadığı modelin tasarım noktasıysa bizi geçtiğimiz Şanghay Otomobil Fuarı‘na götürüyor. Chevrolet’nin FNR-X adıyla karşımıza çıkardığı ve genel kanı olarak olumlu geri dönüşleri aldığı konseptin çizgileri bugün karşımıza duran bu kompakt crossovera yansımış durumda. Barra’nın satış tarihi olarak 2020’yi işaret ettiği modeli 2018 içerisinde çok daha somut şekilde görebiliriz. Chevrolet’nin Avrupa pazarında tekrar söz sahibi olmasının anahtarı belki de elektirkten geçiyordur. Kim bilir…