reklamı kapat

POPÜLER

Hiper otomobil teknolojisine sahip SUV konsepti: Chevrolet FNR-X

19 Nisan 2017

Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında tanıtılan FNR-X, tasarımının yanıda sahip olduğu teknolojiyle bir performans otomobili karakterini yansıtıyor.

Otomobil üreticilerinin adeta konsept modellerinin savaşına sahne olan bu yılki Şanghay Otomobil Fuarı uzun zaman sonra önemli bir projeyle karşımıza Chevrolet’i de çıkardı. Amerikalı üreticinin iki yıl önce yine Şanghay’da tanıttığı konsept modeli FNR‘ın bir nevi yeni jenerasyonu olan FNR-X, Volt ile birlikte kompakt segmentte en iddialı menzil değerlerinden birini sunan Chevrolet’in gelecek modellerine referans olacak. SUV sınıfında son zamanlarda ilgi odağında olan sport coupe tasarımının hakim olduğu konsept kokpit tasarımıyla da bir o kadar iddialı.


Chevrolet’nin motor teknolojisiyle alakalı bilgi paylaşmadığı FNR-X’de son dönemde Lexus UX ve Toyota C-HR‘da gördüğümüz oldukça keskin ve sportif bie yapının kullanıldığını görüyoruz. Adını Chevrolet’nin sloganı olan “Yeni yollar bul”dan (Find New Roads) alan konseptteki X bölümüyse modelin SUV formunu vurgulamak adına kullanılıyor. Işıklandırma cephesinde LED teknolojisine sahip dinamik far grubunun kullanıldığı modelin dış kısımdaki en dikkat çeken detayı bizleri içeriye davet eden ve iki yana doğru karşılıklı açılan kapılar. İçeriye girmeden önce konseptin dışarısına kullanılan önemli bir teknolojiye ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Genellikle Lamborghini ve Ferrari gibi hiper otomobil üreticilerinin modellerinde gördüğümüz aktif gövde parçalarına benzer bir teknolojinin yer aldığı konseptte akıllı adaptif kontrol sistemi adı verilen bir yapı kullanılıyor. Izgara panjurunun, jantların, ön-arka spoylerın ve yan eteklerin kullanıldığı bu sistemde yüksek hızlı sürüş sırasında sürtünme katsayısının azaltılması ve aerodinamik rahatlamanın sağlanılması adına bu bölümler aktif olarak hareket ediyor.


FNR-X’in kokpit tasarımı yeni nesil konseptlerden alıştığımız gibi çokça ekranın yer aldığı yapıya sahip. Sport ve Normal olmak üzere iki farklı sürüş modu sunulan aracın kokpitindeki ambiyans aydınlatması da modlara göre farklı karakterlere bürünüyor. OLED teknolojisine sahip ekranların kullanıldığı ekranlarlar birlikte artırılmış gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı headup displaye sahip olan FNR-X sahip olduğu donanımlarıyla da tasarımı kadar iddialı. İlk adımda hibrit motor teknolojisiyle kombin edilmesi beklenen modelin başka bir modele ilham kaynağı olarak kullanılıp kullanılmayacağını önümüzdeki süreç gösterecek.

YORUMLAR