reklamı kapat

POPÜLER

Mercedes tarihinin en güçlü dizeli; 2018 model S-Serisi ve öne çıkan özellikleri [Video]

19 Nisan 2017

Mercedes-Benz binek otomobil sınıfının en tepesinde yer alan S-Serisi 2018 model yılıyla yeni teknolojiler ve güç üniteleriyle Şanghay Otomobil Fuarı kapsamında tüm dünyanın karşısına çıktı.

Mercedes’in konfor odaklı birçok teknolojisini ve gelişmiş otonom sürüş teknolojisiyle donattığı S-Serisi tasarım ayağında küçük ve noktasal değişimleri beraberinde getirirken yeni motor seçeneğiyle sınıfında dünyanın en tasarruflu otomobili olarak yollara çıkacak. 2016’nın sınıfında en çok satan otomobili olan seri yeni yüzüyle de bu başarısını sürdürmek adına iddialı.

Nokta atışları: Tasarım – Donanım

Makyaj kapsamında ışıklandırma grubunun yanı sıra ön ızgarası da elden geçen S-Serisi’ninde yatay formlu net çizgiler ve krom detayların fazlalığı göze çarpıyor. Serinin Maybach versiyonunda marka logosunun yapısı da göze çarpacak olan değişimler arasında. LED teknolojisine sahip ışıklandırmaların yanı sıra opsiyonel olarak sunulan yansıtma mesafesi ciddi oranda geliştirilmiş uzun farlar ve yolu sürekli kontrol eden yüzey analiz teknolojisi S-Serisi’nin iddialı olduğu bölümler arasında.


Arka tampon ve egzoz yapısı da elden geçen araç bu sayede yere biraz daha yakın ve sportif görüntüye kavuşmuş. Mercedes makyaj kapsamında hafif alaşım yedi yeni jant seçeneğine yer veriliyor. Bu jantların boyutlarıysa 17 ve 20 inç arasında değişiklik gösteriyor.


Aslında S-Serisi’ndeki gözle görülür farkları anlamak adına dışarıdan ziyade içerisine girmek gerekiyor. İçerisinde bir anlamda başka bir dünya barındıran araç teknolojisini ve konfor farkını burada ortaya koyuyor. E-Serisi’nde de karşımıza çıkan otonom sürüş teknolojisinin bir adım ileriye taşındığı S-Serisi’nde DISTRONIC aktif kontrol ve direksiyon asistanın yer aldığı sistem hızını aracın yol koşullarına bağlı olarak kendisi kontrol ederek artık çok daha güvenilir ve konforlu bir kullanım vadediyor. 12.3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü iki ekranı da tamamen yenilenen S-Serisi’ne bu ekranlar dışında sesli komut ile de kontrol etmek mümkün. İçeride kullanıcı odaklı yapılan önemli değişikliklerden birisinin de hız sabitleyici başta olmak üzere önemli elektronik destek ekipmanlarının direksiyon üzerinden kontrol edilebilir haline gelmesi.


64 farklı ambiyans aydınlatma seçeneğinin bulunduğu S-Serisi’nde dünyada bir ilk olarak sürüş sırasında masaj ve sağlık sistemi sunuluyor. Opsiyonel olarak sununulan bu seçenekte sürüş sırasında masaj, müzik, araç içi sıcaklık ve ambiyans aydınlatması gibi sistemler sürücünün ruh halini analiz ederek araç içerisini uygun duruma getiriyor. Bu sistem S-Serisi’nin bir açıdan “ben kokpitimde mutsuz kullanıcı istemiyorum” deme şekli aslında. Yenilenme, konfor, keyif, sıcaklık, egzersiz, dinçlik olmak üzere altı farklı modla sunulan masaj fonksiyonları 10 dakika boyunca aktif olarak uygulanıyor.

Yeni ve en güçlü: Motor

Dizel, benzinli ve hibrit motor teknolojisine sahip versiyonlarla karşımıza çıkan S-Serisinde altı çizilmesi gereken önemli değişimler ve değerler var. V8 motor seçeneğinin yanı sıra sıralı altı silindirli yeni bir güç ünitesine kavuşan S-Serisi bu motoruyla birlikte daha düşük karbon salınımı elde edilmesinde önemli rol üstlenen değişken valf çekiş kontrolünü de beraberinde getiriyor. Mercedes tarihinin en güçlü dizel motoruna sahip olan yeni S-Serisi’ndeki motor teknolojilerine geçmeden evvel teknik değerlere bir göz atalım.

Yerini aldığı versiyondan yüzde 10 daha ekonomik olan yeni V8 motor 469 beygir güç ve 700 Nm tork üretiyor. Biturbo destekli olan bu motor 8,5 litrelik ortalama tüketim değeriyle V8 benzinli motorlar arasında dünyanın en ekonomik motoru olarak karşımıza çıkıyor. Tabiki bu tüketim değerinin elde edilmesinde sakin kullanımda dört silindirin pasif hale getirilmesinin de önemli payı var. Gelelim Mercedes tarihinin en güçlü dizel motoru ünvanına sahip olan üniteye. Sıralı altı silindirlik yapıya sahip olan bu motor 286 beygir-600 Nm tork ve 340 beygir-700 Nm tork olmak üzere iki farklı versiyonda sunuluyor. S 350’de 5,5 litre olan ortalama tüketim değeri S 400’de 5,6 litre olarak göze çarpıyor. Alüminyum blok üzerine geliştirilen bu motorda Mercedes’in silindir duvarlarına entegre ettiği patentli NANOSLIDE tabakası kullanılıyor.


Mercedes’in her serisinde olduğu gibi S-Serisi’nde de ailenin en güçlüsünde AMG imzası var. S 63 4MATIC+ versiyonu olarak nitelendirilen bu modelde 5.5-litre V-8 Biturbo’nun yerine 4.0-litre hacimli V-8 Biturbo motor yer alıyor. Hacimsel olarak küçülen bu versiyon bu küçülmeye rağmen 612 beygir güç ve 900 Nm gibi etkileyici değerlere sahip. Ailenin hibrit versiyonundaysa sıralı altı silindirli içten yanmalı motorla birlikte elektrik motoru kullanılıyor. 13.3 kWh’lık bataryanın konumlandırıldığı bu versiyonda elektrik modunda 50 kilometrelik menzil değeri sunuluyor. Makyajlı S-Serisi Temmuz ayından itibaren Avrupa pazarında satışa sunulacak.

VİDEO

YORUMLAR