reklamı kapat

POPÜLER

Çin uzay aracı Chang’e-4 Ay

Çin uzay aracının Ay’ın karanlık yüzüne inişini gösteren video [İzle]

Uzan konusuna son yıllarda çok daha fazla önem veren Çin, geçtiğimiz haftalarda Chang’e-4 uzay aracı ile Ay’ın karanlık yüzüne iniş yaptı. Peki bu iniş tam olarak nasıl gerçekleşti? İşte bunun cevabını veren video.

Çin, gerçekten tarihi bir ilke imza attı ve Chang’e-4 isimli insansız uzay aracını Ay’ın karanlık yüzeyine sorunsuz bir şekilde indirmeyi başardı. Buradan ilk fotoğrafları da gönderen uzay aracı için bu sefer iniş videosu yayımlandı. Direkt olarak yukarıda izleyebileceğiniz video, aracın hiç bitmeyecek gibi duran inişini gözler önüne seriyor. Ay yüzeyine oldukça yumuşak şekilde iniş gerçekleştirdiği görülen Chang’e-4 uzay aracı, birçok ince ayar ile görevinin ilk bölümünü atlatmış görünüyor. Bildiğiniz üzere Ay’ın arkasına daha önce gönderilen uydu aracılığıyla iletişim kurulabilen araç, şu an Ay’ın güney kutbundaki Aitken’de yer alıyor. İnsanlık tarihinde ilk defa bu bölgeyi incelemeye başlayacak uzay aracının, Von Kármán kraterinden birçok veri toplaması bekleniyor. Aracın aynı zamanda evrenin başka yerlerinden yayılan kozmik radyo dalgalarını araştıracağı da söyleniyor. Bu konuda aracın büyük bir şansı bulunuyor. Çünkü Ay’ın karanlık yüzünde Dünya’dan gelen radyo dalgaları yer almıyor. Bu da araştırmayı çok daha kolay hale getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uzay aracı Chang’e-4, Çin için gerçek anlamda tarih yazdı

Ay’ın karalık yüzüne inen ilk uzay aracı olan Chang’e-4, dediğimiz gibi gerçekten büyük önem arz ediyor. Ülkenin yıl sonunda yapılacak beşinci bir görev ile Dünya’ya örnekler getirmek istediği de biliniyor. Bunun için çalışmalar da aktif olarak sürüyor.