reklamı kapat

POPÜLER

Çin

Çin’in Ay aracı topladığı örnekler ile beraber geriye geldi

Çin, Ay konusunda haziran ayının başında iki gün içinde iki önemli başarıya imza atmıştı. Bugün bir başarı taçlandırıldı.

Çin, 2 Haziran tarihinde Chang’e-6 isimli insansız uzay aracını Ay’ın karanlık yüzeyine/karanlık tarafına indirdi. 4 Haziran tarihinde ise Chang’e-6 üzerindeki robotik kol ve matkap sistemi aracılığıyla tarihte ilk kez keşfedilmemiş bölgeden fiziksel örnekler toplandı. Bu örnekleri özel bir aktarım sistemiyle beraber yörüngeye çıkaran ve Dünya’ya geri getirmek için hazırlayan ülke, bugün nihai hedefine ulaştı. Çin’in Ay sondası bugün taşıdığı örneklerle beraber sorunsuz olarak Dünya’ya döndü. Chang’e 6 uzay aracı değerli kargosuyla birlikte spesifik olarak İç Moğolistan’a iniş yaptı. Elde edilen örneklerden Ay’ın geçmişi hakkında önemli bilgiler elde etmeyi uman Çin, Ay özelinde çalışmalar yapan tek ülke değil. Örneğin daha önce Ay konusunda Hindistan önemli bir başarı elde etmişti. Ülke, Chandrayaan-3 isimli uzay aracı ile Ay’ın Güney Kutbu yakınına inen ilk ülke olmayı başarmıştı. Bu başarı ile Hindistan, Ay’a yumuşak iniş gerçekleştiren dördüncü ülke oldu. Ay’a daha önce ABD, Sovyetler Birliği ve Çin yumuşak iniş gerçekleştirebilmişti. Yapılan açıklamaya göre Chandrayaan-3’ün hedeflerinden birisi, bilim insanlarının gelecekte Ay’da insan yerleşimini destekleyebileceğini belirttiği su bazlı buzları keşfetmek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu başarıya ulaşmak elbette hiç kolay değil. Örneğin geçtiğimiz yıl Rusya süreçte başarısızlığa uğradı. Roscosmos’a ait resmi Telegram kanalında yayınlanan açıklamaya göre Rus uzay aracı Luna-25’in yörüngesini azaltmak için 19 Ağustos’ta yapılan manevra sırasında meydana gelen bir anomali / problem, uzay aracının Ay yüzeyine çarpmasına neden oldu.

Aktarıldığı kadarıyla iniş sürecinde araç için belirlenen manevranın belirtilen parametreler ile gerçekleştirilmesine engel olan acil bir durum meydana geldi. Uzay aracı ile normalde 21 Ağustos tarihinde Ay’ın güney kutup bölgesinde bulunan Boguslawsky krateri yakınlarında yumuşak yani sorunsuz bir iniş gerçekleştirmesi planlanıyordu. Bu konuda incelemelerin sürdüğü ve daha detaylı bilgilerin daha sonra verileceği açıklandı.

Çin uzay çalışmaları yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER