reklamı kapat

POPÜLER

Gigabyte AORUS CO49DQ Çin

Çin, yeni online oyun yönergesiyle büyük adımlar attı

 - Güncelleme: 22 Aralık 2023 12:20

Dünyanın en kalabalık ülkelerinden Çin, ülkede oyun bağımlılığını önlemek ve bazı durumları kontrol altına almak adına yeni bir düzenleme yapıyor.

Çin’in NPPA imzalı yeni online oyun yönergesiyle (18 sayfalık büyük bir liste var) beraber önemli bir yeni döneme giriliyor. Burada aktarıldığı kadarıyla yeni dönemde online yani internet üstünden oynanan oyunlar için harcama limitleri getirilecek, günlük girişi teşvik eden ödüller yasaklanacak, 18 yaş altı oyuncular yani reşit olmayanlar için Lootcrate/Gatcha yasağı getirilecek ve birçok şansa bağlı bağımlılık yapıcı çekilişe izin verilmeyecek. Söylendiği kadarıyla bu yeni kurallar yatırımcılar arasında paniğe yol açarak Çin’in en büyük iki oyun şirketinin piyasa değerinden yaklaşık 80 milyar dolar silmiş durumda. Çin’deki bu çok ses getiren kuralların Çin merkezli oyunları Çin dışında oynayan kişileri de etkilemesi bekleniyor, ülke bu konuda şu an birçok kişiden ve şirketten tepki alıyor. Ancak kuralları mantıklı bulan çok sayıda kişi de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin, oyun tarafına yönelik ilk defa düzenleme getirmiyor. Çocukların spesifik olarak online oyunlara gömülü kalmasını engellemek isteyen Çin yönetimi, geçtiğimiz dönemde aldığı yeni karar ile 18 yaş altındaki çocuklara bir limit getirmişti. Bu yeni limit doğrultusunda 18 yaş altındaki çocuklar haftada sadece 3 saat boyunca online oyun oynayabilecek denildi. Bazı günlerde çocuklar sadece 1 saat boyunca online oyun dünyalarında bulunabilecek. Bu şekilde bazı çocukların artık hastalık seviyesine gelen bağımlılığının ortadan kaldırılması hedefleniyordu.

Bu arada ülke konu hakkında başka çalışmalar da yapıyor. Çin’deki oyun bağımlılığını önlemek ya da kontrol etmek isteyen yönetim, bu konuda okullar ve aileler ile özel planlar gerçekleştiriyor. Oyun bağımlılığı konusunda Türkiye’de de ciddi bilinçlendirme çalışmaları yapılması gerekiyor. Türkiye’de tabletlerin, telefonların ve bilgisayarların başında büyüyen, bu yüzden de gerçek hayattan oldukça kopuk hale gelen bir nesil bulunuyor. Özellikle ufak yaşlarda oyunlar ile gerçek hayatın dengelenmesi gerçekten önemli ve burada en büyük sorumluluk ailelerde bulunuyor

Çin ve yeni oyun adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER