reklamı kapat

POPÜLER

Çin’in arama devi Baidu’nun Google Glass’a yanıtı: Baidu Eye [Video]

Çin’in önde gelen arama motoru Baidu, tıpkı Google gibi donanım işine kolları sıvadı. Google Glass’a cevap niteliğindeki Baidu Eye’ı geliştiren firmanın başlık benzeri ürünü Glass’ın aksine ekranla birlikte gelmiyor. Özellikle arama fonksiyonu dikkat çeken kulaklık görünümlü bu cihaz, parmağınızla daire içine aldığınız bitki, çanta, ayakkabı, kısacası her şeyi internette arayıp buluyor. Baidu, Eye’ın yanı sıra bir şakayla başlayıp gerçeğe dönüşen akıllı yemek çubuklarını da tanıtmayı ihmal etmedi.

baidu-chopsticks
Kulaklık benzeri bir tasarımla ensenin üzerine oturan bu başlık ses ve jest komutlarını algılayabiliyor. Eye’ın algılama alanı dahilinde bulunan bir nesneyi parmağınızla daire içine aldığınızda aramayı başlatan sistem, sonuçları akıllı telefonun ekranında görüntülüyor. Eye’la birlikte tanıtılan yemek çubukları ise yemek yemek gibi temel bir işlevin yanı sıra yediğiniz yemekteki yağın kalitesini ölçüyor. Çin yemekleri genellikle bol miktarda yağ içerdiğinden yemekteki yağın defalarca kullanılmamış taze yağ olduğundan emin olmak önemli. Polisler restoranlara sık sık baskın düzenlese de Çin’de pek çok restoranın lağımlardan toplanan yağları yemek yapımında kullandığı biliniyor. Baidu’nun yemek çubukları da yemekteki yağın bu tip atık yağ olmadığından emin olmanızı sağlıyor. Çubuklardaki ışık kırmızı yandığında yemeği yememeniz gerektiğini anlıyorsunuz.

Uluslararası pazarda büyük olasılıkla görmeyeceğimiz bu cihazlar, diğer firmalara örnek olması açısından kuşkusuz önemli. Bakalım Baidu başımıza daha ne icatlar çıkaracak.

VİDEO

YORUMLAR