reklamı kapat

POPÜLER

Çip krizinde yeni dönem; sahte çipler piyasada

Çip krizinde yeni dönem: “Sahte çipler piyasada”

Günden güne büyüyen çip krizinde yeni bir sorun daha ortaya çıktı. Piyasada bulunamayan çiplerin yerine sahteleri üretiliyor.

Koronavirüs ile birlikte uzun süredir otomobil dünyasını küresel çapta etkileyen çip krizi, hemen her markanın gündeminde. Geçtiğimiz aylarda ilgili sıkıntı daha da büyük olsa da hala bitmiş değil. Markalar bu sebepten kimi zaman üretimlerini durduruyorlar. Bunun yanında aksayan üretim sebebi ile fiyatlar da artmış oluyor.

Henüz bu sorun çözülmemişken karşımıza daha da büyüğü çıktı. Elde olan çiplerin karaborsaya düşmesi ile birlikte sahte üreticiler kendilerini piyasada göstermeye başladı. Kalitesiz hatta kimi zaman hiç çalışmayan çiplerden milyonlarca sipariş alan dolandırıcı firmalar mevcut. Bu tip ürünler tahmin edebileceğiniz gibi büyük güvenlik açıklarına yol açıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sahte çip kullanımı oldukça tehlikeli

Elektronik tasarım otomasyon firması Synopsys‘in baş güvenlik teknolojisi uzmanı Mike Borza konu ile ilgili, “Sahte veya hatalı yarı iletkenler, sadece şirketler için maliyetleri artırmakla kalmaz, aynı zamanda kullanımları yaşamı tehdit eden sonuçlar da doğurabilir.

Arabanızdaki bir ABS fren modülünde sahte bir çipin olduğunu veya uçacağınız bir sonraki uçağın elektronik sisteminde hatalı bir çip kullanıldığını hayal edin. Bu durum, geri döndürülemez sonuçlar doğurabilir.” ifadelerine yer verdi. Konunun önümüzdeki günlerde daha da ciddileşmesi bekleniyor. Gelişmeler LOG.com.tr’de olacak.

İlginizi çekebilir

Dikkat çeken modellerden T-Roc R