reklamı kapat

POPÜLER

Citroen’den dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip Van konsepti: Spacetourer 4X4 Ë

Fransız üretici crossover modelinin ardından şimdi de Van modeliyle Cenevre’de adından söz ettirmek istiyor.

Cenevre Otomobil Fuarı‘nda iddialı standlardan birisini oluşturmak isteyen markalardan olan Citroen bu konuda önemli adımlarını sergilemeye devam ediyor. Yeni modelleri dışında Cenevre’de gelecekte sunabileceği konsept modellerle kullanıcıların ilgisini çekmeye çalışacak olan Fransız üretici aradan geçen bir haftanın ardından yeni bir modelle karşımızda. Geçtiğimiz hafta içerisinde suicide yapıda olan ve iki taraftanda dışarıya doğru açılan kapı tasarımına sahip yeni crossover konsepti C-Aircross‘un ilk bilgilerini paylaşan Citroren, bu gün çok daha iddialı bir konseptle şimşekleri üzerine çekecek gibi gözüküyot. Markanın Spacetourer 4X4 Ë adını verdiği konsept, SUV ve Van gibi iki farklı sınıfın ortak özelliklerinin ortak noktada buluşmasıyla dikkat çekiyor.


Adından da anlaşılacağı üzere dört tekerlekten çekiş altyapısına sahip olan Spacetourer Ë, markanın “Ë” tasarım diliyle oluşturduğu konseptler arasındaki yerini alıyor. Citroen’in XS, M ve XL olmak üzere üç farklı model seçeneğinde sunmayı planladığı Spacetourer ailesinin XS versiyonunun; 4,6 metre uzunluğa ve 1,90 metre yükseliğe sahip olduğu bilgisi veriliyor. Tasarım bazında genellikle eleştirilen Van segmentine bu alanda iddialı bir seçenek olmayı planlayan Citroen’in kullanıcılar tarafından gelecek tepkilere göre hareket edeceği kesin. Konsept tasarımın üzerinde tercih edilen jantların büyüklüğü ise 19 inç olarak tercih edilmiş.


Citroen dış tasarımıyla dikkatleri çekeceğine inandığı konsept modelinin içerisinde de tatminkar bir hissiyat uyandırmak adına önemli donanımlara yer vermiş. Spacetourer 4X4 Ë’nin multimedya sisteminin yer aldığı merkezdeki ekranın büyüklüğü 7 inç olarak tercih edilirken sistem dahilinde üç boyutlu navigasyon, Mirror Screen ve sesli komut algılama sistemi de es geçilmemiş. Araç içerisinde multimedya ekranının yanı sıra head-up display ekranına da yer veriliyor. Sürücüye yardımcı elektronik sistemler kısmında da hayli zengin olan konseptte; kör nokta uyarı, şerit takip ve uyarı, aktif güvenlik freni, otomatik far kontrolü, çarpışma riski algılama-uyarı sistemi ve adaptif hız sabitleyici gibi donanımlar bulunuyor. Spacetourer konsepti tasarımı, donanımları ve özellikle dört tekerlekten çekiş altyapısıyla Volkswagen Transporter’ın hüküm sürdüğü lige ciddi bir alternatif olabilir. Mart ayındaki organizasyonun ardından konseptin üretime geçip geçmeyeceğini önümüzdeki günler gösterecek.