reklamı kapat

POPÜLER

Citroen’den sıra dışı elektrikli otomobil: Ami One

20 Şubat 2019

Citroen, Ami One elektrikli otomobil konseptiyle şehir içi ulaşımını kolay ve eğlenceli hale getirmek istiyor. Cenevre Otomobil Fuarı‘nda tanıtılacak olan Citroen Ami One, geleceğin mobilitesine ışık tutuyor.

1919 yılının Mart ayında Andrea-Gustave Citroen tarafından kurulan Citroen, önümüzdeki ay bir asrı geride bırakıyor. 100 yıllık geçmişinde sayısız inovasyona ve teknolojiye imza atan Citroen, bu önemli yıl dönümünü Ami One konseptiyle kutluyor. İki kişilik küçük bir EV olan Ami One, dijital teknolojiyi yeni bir kentsel hareketlilik deneyiminin kalbine yerleştirerek, daha fazla özgürlük ve huzur sunan bir obje olarak tanımlanıyor. Uzunluğu sadece 2,5 metre olan konseptin yükseklik ve genişlik ölçüleri de 1,5 metre. Ami One’ın ağırlığı ise sadece 425 kg olarak veriliyor. Boyutlarından ve hafifliğinden dolayı manevra kabiliyeti yüksek, çevik bir araç olduğu açıklanan elektrikli otomobil, sadece 8 metrelik bir dönüş çapı sunuyor. Bu da şehir içi manevralarında büyük bir rahatlık sağlayacağı anlamına geliyor.

Ami One, otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçları ile bisiklet ve elektrikli scooter gibi şehir içi ulaşım yöntemlerine alternatif olarak düşünülmüş. Bu yüzden araç paylaşım platformları da dikkate alınmış. Ayrıca tıpkı Renault Twizy gibi bir quadricycle olduğu için, Avrupa ülkelerinde ehliyeti olmayan 16 yaşındaki gençler de Ami One’ı kullanabilecek. Maksimum hızı 45 km/s ile limitli olan konseptin ucuz ve hafif bataryaları, gövde zemininde yer alıyor. Bataryaların 2 saatte şarj edilebildiği ve tek şarj ile 100 km menzil sunulduğu açıklanıyor.


Modüler bir yapıya sahip olan Ami One’ın gövde panelleri, üretim maliyetini minimum seviyede tutacak şekilde hazırlanmış. Mesela aynı kapı iki tarafta da kullanılabiliyor. Bu uygulama, stoplar, farlar, yan aynalar ve çamurluklar için de geçerli. Buna karşılık menteşelerin konumu sebebiyle konseptin kapıları birbirinden farklı açılıyor. Yani kapılardan biri geleneksel şekilde, diğeri ise bir Rolls-Royce coupe’si gibi ters yöne açılıyor.

Ami One’da QR kod ile girilen fütüristik bir kabin bulunuyor. Dik yan paneller ve gövdenin en köşe noktalarında yer alan tekerlekler sayesinde iki kişi için yeterli bir iç hacim sunan Ami One’ın içerisindeki hacmin de akıllıca kullanıldığı görülüyor.

İlginizi çekebilir

Harley Davidson’dan elektrikli scooter konsepti