reklamı kapat

POPÜLER

Çizilmeleri “iyileştirebilen” akıllı telefon ekranı

Akıllı telefon ekranlarının dayanıklılığını artırmak için çalışmalar sürüyor. Her defasında çizilmelere ve darbelere karşı daha dayanıklı ekranlar kullanıcıların beğenisine sunulurken, ekranınız kendi kendine çizilmeleri iyileştirsin istemez miydiniz?

Ekran çizilmelerine karşı pek çok önlem mevcut. Örneğin cihazınızın üstünü bir jelatinle kaplayabilir, kötü görünmesine karşın telefonunuzu koruyabilirsiniz. Çizilmiş ya da çatlamış ekranınızı ise değiştirebilir, yenisini yaptırabilirsiniz. Ancak yakın gelecekte bunlara gerek kalmayabilir. Kaliforniya Üniversitesi’ndeki kimyagerler kendi kendine iyileşebilen bir malzeme üzerinde çalışıyor. Telefonun ekranında kullanılabilecek bu malzeme yapılan testlere karşı olumlu sonuçlar veriyor.


Araştırmacılar malzeme üzerinde çeşitli kesikler ve çizilmelerle pek çok farklı test gerçekleştirmiş. Hatta öyle ki ortadan ikiye ayırdıkları malzemenin 24 saatten kısa bir sürede tekrar bir bütün olduğunu belirtiyorlar. Business Insider’ın haberine göre bu malzeme kendi boyutunun 50 katına kadar esneyebiliyor. Esneyebilen polimer ve iyonik tuzdan elde edilen bu malzeme, özel bir kimyasal bağ oluşturuyor. Buna göre malzemenin çizilmesi ya da kırılması durumunda iyonlar ve moleküller birbirini çekerek malzemeyi “iyileştirebiliyor”.

LG’nin G Flex ailesinin gövdesinde de benzer bir malzeme kullanıldığını hatırlatalım. Ancak keşfedilen yeni malzemenin LG’nin kullandığından farkı iletken olması. Bu sebeple LG bunu ekranlarında kullanamıyordu. Projeden sorumlu baş kimyager Chao Wang kendi kendini iyileştirebilen bu malzemenin 2020’den itibaren telefon ekranlarında kullanılabileceğini söylüyor. Projeye ilişkin çalışmalar hala devam ediyor.

YORUMLAR