reklamı kapat

POPÜLER

Consumer Reports’un tartışma yaratacak “2017’nin en iyi otomobil üreticileri” listesi açıklandı

01 Mart 2017

Belirli kriterler üzerine şekillenen listede çarpıcı sonuçlar yer alıyor.

Kar amacı gütmeden çeşitli dallarda her yılın en iyilerini yayınlamaya devam eden Consumer Reports‘un otomobil sektörü üzerinde yaptığı bu yılki analizin sonuçları açıklandı. Dünyaca ünlü otomobil üreticilerinin değerlendirildiği araştırma kapsamında toplamda otuz bir markadan oluşan listede çarpıcı sonuçlar dikkat çekiyor. Kuruluşun; müşteri memnuniyeti, yol testleri, öngörülen güvenilirlik ve güvenlik kriterlerini baz alarak gerçekleştirdiği analiz sonucunda markaların bir yıl boyunca yaptığı tüm önemli adımlar da değerlendirildi.

Kuruluşun resmi sitesi üzerinden “En iyi otomobilleri hangi markalar yapar?” başlığında yayınlanan raporda dört farklı değerlendirme kriteri sonucu elde edilen puanların ortalaması listede belirleyici oldu. Bu kriterlerin baz alınarak açıklandığı rapora göre Audi listenin en üst sırasında 81 puanlık sonuçla kendine yer açmayı başardı. Birincilik ipini Audi’nin göğüslediği listenin geriye kalanıysa şu şekilde şekillendi;

Audi
Porsche
BMW
Lexus
Subaru
Kia
Mazda
Tesla
Honda
Buick
Toyota
Hyundai
Acura
Volvo
Lincoln
Infiniti
Chevrolet
Cadillac
Chrysler
Mercedes-Benz
Ford
Nissan
Volkswagen
Mini
GMC
Jaguar
Dodge
Land Rover
Mitsubishi
Jeep
Fiat

Açıklanan liste üzerinde kısa bir değerlendirme yaptığımızda Renault dahil olmak üzere Fransız üreticilerinin hiçbirinin listede olmaması dikkat çekiyor. Bununla birlikte Land Rover, Jaguar ve Mini Cooper gibi İngiliz üreticilerin listenin sonlarında yer aldığını görüyoruz. Listede muhtemelen bizler gibi sizleri de şaşırtacak olan birkaç sürpriz sonuç da yok değil. Değerlendirmede Volvo’nun 14, Mercedes’in ise 20. sırada yer alması meraklılarını kızdırabilecek bir sonuç olarak dikkatimizi çekiyor. Son olarak ülkemizde pek fazla tercih edilmese de hakkı yenilen markalardan olan Mazda ve Subaru‘nun üst sıralarda yer alması üzerine konuşulması gereken parçalardan.