reklamı kapat

POPÜLER

Crea Minic G100 3G

 - Güncelleme: 02 Mart 2009 11:34

ERGONOMİ VE PERFORMANS
Crea Minic G100 3G, 1.6 GHz hızında Intel Atom işlemciye ve 2 GB DDR2 RAM belleğe sahip. Intel 945GM çipseti ile ses ve grafik anlamında ihtiyacı karşılayacak özellikler sunuyor. Üzerindeki 10.2 inçlik ekranı 1024×600 piksel görüntü sunuyor. Standart monitör çıkışı sayesinde daha büyük ekranlarla çalışmak da mümkün. Bluetooth ve WLAN bağlantıları da mevcut. Tüm bağlantılar klavye kısayollarıyla kolayca açılıp kapanabiliyor. Kablosuz bağlantı açısından rakiplerinin önünde olmasını sağlayan entegre 3G modem Huawei markasını taşıyor. ‘Connection Manager’ isimli basit bir uygulama üzerinden Turkcell, Avea ve Vodafone için ön tanımlı ayarlardan tercihinizi belirleyerek EDGE ve hizmet başladığında 3G üzerinden (HSPA) internet bağlantısı yapabilirsiniz.

SORUNSUZ KULLANIM
Windows Vista işletim sistemiyle çalışan cihaz yeterli RAM sayesinde sorunsuzca kullanılabiliyor. Klavyede tuşların boyutu genelde büyük, metin giriş sırasında orta üzeri ergonomi sunduğunu söyleyebiliriz. Türkçe karakterlerden Ğ, Ü ve İ diğer tuşlara göre biraz daha darlar. Kullandıkça alışıyorsunuz. Fakat virgül ve noktalı virgül tuşunun sol taraftaki üst tuşu (shift) yanına yerleştirilmiş olması rastlanmadık bir durum olduğu gibi kullanımı hayli zorlaştırıyor. Fn (fonksiyon) tuşuyla erişilebilen Home, End, PageUp gibi kısayollar klavye performansını şüphesiz artırıyor. Fareyi yönetmek için sunulan touchpad’in büyüklüğü ve performansı da gayet başarılı. Cihazda bir de entegre kamera bulunuyor. Yine Fn+F12 tuş kombinasyonuyla kolayca açıp kapatabiliyorsunuz. Görüntülü görüşme için kullanabileceğiniz kamera da sorunsuz çalışıyor. Yine de ekrana sabit kameralarda kullanımı daha rahatlattığı için oynar kamera olsaydı daha iyi olurdu diye düşünüyoruz. Cihazın şarj adaptörü de kendisi gibi beyaz ve normal dizüstü bilgisayar adapötrlerine oranla oldukça küçük.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Donanım bileşenleri büyük bilgisayarlarla yarışabilecek seviyede. 3G/EDGE modem, bluetooth, WLAN ve küçük şarj

EKSİLER
Klavyede virgül tuşunun solda olması gerçekten garip

SONUÇ
Güçlü donanımıyla netbook’larla kıyaslanamayacak kadar gelişmiş bir bilgisayar. 3G modemi sayesinde her an her yerde sorunsuz ve hızlı internet bağlantısı sunuyor olması avantaj.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
Microsoft Windows Vista Business TR

Çipset
Intel 945 Express

İşlemci

Intel Atom N270 1.6 GHz

Ekran
10.2 inç. WXGA (1024×600)

Bellek

2 GB DDR2

Sabit Disk
160 GB SATA

Bağlantı

Bluetooth 2.0, WLAN 802.11b/g, EDGE, HSPA

Kart Okuyucu
SD, Memory Stick, MMC okuyucu

Modem

Huawei 3G/EDGE modem

Ağırlık
1.4 kilogram