reklamı kapat

POPÜLER

Crea Minic V100

Onlar hem seyahatleri esnasında, hem de ziyaret ettikleri yerleşim yerlerinde geride bıraktıkları çalışma ortamlarından kendilerine yadigar kalan ve elektronik ortamda bulunduğundan dolayı nereye giderlerse gitsinler kendilerini takip eden e-posta, doküman ve belge akışlarını netbook’larıyla takip etmeye devam ediyorlar. Ya geride kalanlar? Ülke dışına çıkmak şöyle dursun, şehir değiştirmenin bile imkansız olduğu bu kitlenin de elbette sık sık netbook’lara ihtiyacı oluyor. Her ne kadar düşük konfigürasyonlarından dolayı tüm istenilenler netbook’ların sunduğu imkanlar çerçevesinde yerine getirilemese de, boyutları, ağırlıkları ve özellikle son dönemde teknolojinin ışıldayan yıldızı olarak gösterilen 3G teknolojisiyle gösterdikleri uyum ile her yerden bağlantı sunmalarıyla büyük avantaj sağlıyorlar.

IŞILDAYAN TASARIM
İnci gibi beyaz gövdesiyle sonbaharın beraberinde sürüklediği melankoliyi ve başımızın üzerinde dolaşan kara bulutları dağıtmayı başaran Crea Minic V100, sahip olduğu tasarımıyla gözlerimizi renklendirmeyi de başardı. Piyano beyazı ile renklendirilmiş olan Minic V100, hem kapak tasarımıyla, hem de kapağı açtığınızda karşılaştığınız tasarımla ideal bir netbook izlenimi yaratıyor. Kenarları yuvarlatılmış ekran çerçevesi ile sınırlandırılmış olan ekranın büyüklüğü 10 inç ve bu ekran 1024×600 piksel çözünürlüğü destekliyor. Sahip olduğu tasarımın aksine Minic V100’ün ekranında mat bir malzemenin tercih edilmiş olması gayet mantıklı. Böylece tasarımda kontrast yaratarak fark gösterilirken, aynı zamanda da bulunduğunuz ortamdaki ışıklardan arınmanız sağlanmış. Yansımaları emen ekran, bu sayede kendinize stabil bir çalışma ortamı yaratmanıza olanak tanıyor. Ekranın hemen üzerinde 1.3 megapiksel çözünürlüğünde yerleşik bir kamera olduğunu ve ekranın hemen altında da sesli görüşmeler için bir mikrofon bulunduğunu da belirterek Minic V100’ün tuş takımı üzerinde göz gezdirmeye başlayalım isterseniz. Pek çok netbook’tan aşina olduğumuz üzere küçük boyutlu tuşlardan oluşan bir klavyeye sahip olan Minic V100’ün tüm tuş boyutları ise ne yazık ki birbirleriyle eşit değil. Özellikle yön tuşlarının bir hayli küçük olduğunu gözlemlediğimiz Minic V100, kullanıcılara alışma süresince sorun yaşatabilir. Tuş takımının üzerinde bulunan ve ‘Fn’ tuşu ile aktif hale getirilebilen kısayollar arasında Minic V100’ün daha sessiz çalışması için konumlandırılmış olan Silent Mode’u ve Bluetooth bağlantısı için konumlandırılmış tuşu görebiliyorsunuz. Elbette daha pek çok kısayol var, ancak yerimizi dar. O nedenle hemen touchpad alanının kaygan bir zemine sahip olduğunu ve kullanımının sorun yaratmayacağını söyleyerek bir alt paragrafa geçiyor ve Minic V100 hakkında bilgi vermeye devam ediyoruz.

3G DOSTU
Üç hücreli batarya ile birlikte gelen Minic V100’ün elimizdeki modeli, yaklaşık 3 saat kadar pil ömrü sunuyor. Fakat Minic V100’ün 10 saate kadar pil ömrü sunan farklı modelleri de bulunuyor. Eğer tüm gün sizinle birlikte dolaşmasını istediğiniz bir netbook arıyorsanız, alternatif modelleri tercih etmeniz çok daha mantıklı olacaktır. Bataryadan bahsetmişken Minic V100’ün bataryasını çıkarttığınızda bu bölümde bir adet SIM kart girişi ile karşılaşıyorsunuz. Bu da tabii ki yukarıda da bahsettiğimiz üzere Minic V100’ün 3G desteğine sahip olduğunu gösteriyor. Alt yüzeyden devam edecek olursak, hoparlörlerin Minic V100’ün alt tarafına yerleştirildiğini söylememiz gerekli. Bu konumlama her ne kadar ilk etapta ses seviyesi konusunda çeşitli şüpheler yaşamanıza sebep oluyor olsa da, daha sonra hepsinden kurtulacağınıza eminiz. Minic V100’ün minik ayakları sayesinde yüzeyle arasında az da olsa yaratılan boşlukta oluşan akisle çoğalan ses, pek çok rakip netbook’la karşılaştırıldığında tatmin edici düzeye ulaşıyor.

SİSTEM ÖZELLİKLERİ

Konfigürasyon olarak tahmin edeceğiniz üzere rakiplerinden fazla fark yaratmayan birimlerden oluşan Minic V100, üzerinde; 1.60 GHz hızında Intel Atom N270 işlemci, 1 GB DDR2 bellek, 160 GB genişliğinde sabit disk ve yerleşik bir ekran kartı bulunduruyor. Minic V100’ün sağ ve sol tarafına yerleştirilen bağlantılar arasında dikkati çekenler arasında üç adet USB girişi bulunuyor. Bu noktada güç tuşunun, -Sony Vaio modellerinden hatırlayacağınız gibi- Minic V100’ün sağ tarafına, ekran menteşesinin yanına yerleştirilmiş olduğunu ve bunun tasarıma katkıda bulunduğunu da söylemeliyiz. Noktayı koymadan önce son olarak bahsetmemiz gereken şey, Minic V100’ün muadilleri ile karşılaştırıldığında fiyatıyla da avantajlı konumda olduğu. Ve Nokta.

BAĞLANTILARcrea-minic-v100-1Minic V100’ün üzerinde 3 USB portunun yanı sıra kart okuyucu da bulunuyor

HOPARLÖR KONUMUcrea-minic-v100-2Hoparlörler alt bölümünde olmasından dolayı sesin akisle artmasını sağlıyor

DURUM BİLGİSİcrea-minic-v100-3Durum bilgisi sağlayan ışıklandırmalara cihazın ön tarafında yer verilmiş

MİNİK BOYUTLARcrea-minic-v100-4261 x 187 x 29 mm boyutlarına sahip olan cihazın ağırlığı ise yaklaşık 1 kilogram

GÜÇ TUŞUcrea-minic-v100-5Menteşenin hemen altında yer verilmiş olan güç tuşu, farklı rengiyle ilgi topluyor

MİKROFONcrea-minic-v100-6Minic V100’ün mikrofonu palm rest bölgesinde bulunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Tasarımı, 3G desteği, led backlight ekran özelliği, ses seviyesi, 3 adet USB portu.

EKSİLER
Tuş boyutları eşit değil, pil süresi kısa.

SONUÇ
Minic V100’ün bu modelinin pil süresi beklentileri pek karşılamasa da, alternatif modellerinin mevcut olması sevindirici. Pek çok özelliği ile başarılı bir cihaz. 3G desteği sunması ve sahip olduğu fiyatıyla da uygun.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Atom 1.60 GHz N270

Ekran
• 10 inç (1024×600 piksel)

Ekran Kartı
• Mobile Intel GM950M

Bellek

• 1 GB DDR2

Sabit Disk
• 160 GB

Optik Sürücü
• Yok

Bağlantılar
• USB (3 adet)
• 3G
• Wireless, ethernet, VGA
• SD / MS / MMC kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Yaklaşık 3 saat

Boyutlar
• 261 x 187 x 29 mm

Ağırlık
• Yaklaşık 1 kilogram