reklamı kapat

POPÜLER

Yeni Siri

Daha yetenekli “Siri” için iOS 18.4’ün beklenmesi gerekecek

Apple’a yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre daha yetenekli Siri için 2025 yılında çıkacak iOS 18.4’ün beklenmesi gerekecek.

Siri için yeni tasarım ve ChatGPT entegrasyonu gibi bazı yenilikler, bu yıl içinde Apple Intelligence altyapısının bir parçası olarak kullanıma sunulacak. Ancak, yeni jenerasyon Siri için Mark Gurman’a göre 2025’in bahar döneminin beklenmesi gerekecek. Apple Intelligence desteğiyle şimdiye kıyasla çok daha yetenekli hale gelecek yeni Siri hakkında Apple kısaca şunları aktarıyor: “Apple Intelligence ile güçlenen Siri, inanılmaz bir atılım sergileyerek daha da doğal, bağlama hakim ve kişisel hale geliyor. Kullanıcılar Siri’ye yazıyla ulaşabiliyor. O an hangisi uygunsa ister yazarak ister konuşarak Siri ile iletişime geçebiliyorlar.” Apple Intelligence sistemleri hakkında firma şu özeti geçiyor: “Apple bugün, üretken modellerin gücünü kişisel bağlamla birleştirerek inanılmaz derecede faydalı ve özgün akıllı teknolojiler sunan kişiye özel akıllı teknoloji sistemi Apple Intelligence’ı iPhone, iPad ve Mac’e getirdiğini duyurdu. Apple Intelligence; iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya tamamen entegre. Apple Intelligence; dili ve görselleri anlayıp oluşturmak, uygulamalarda işlemler gerçekleştirmek ve günlük işleri kolaylaştırmak amacıyla kişisel bağlama dayalı çıkarımlar yapmak için Apple çipin gücünden yararlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple, Private Cloud Compute ile bilgi işlem kapasitesini aygıt içi işleme ve özel Apple çipli sunucularda çalışan sunucu tabanlı daha geniş modeller arasında esnek bir şekilde ölçeklendirebiliyor. Bu da yapay zekada gizlilik için yeni bir standart ortaya koyuyor.” “Apple inovasyonlarında yeni bir aşamaya geçtiğimiz için heyecanlıyız. Apple Intelligence, kullanıcıların ürünlerimizle yapabildiği şeyleri ve ürünlerimizin kullanıcılarımız için yapabildiklerini tamamen değiştirecek.” diyen Apple CEO’su Tim Cook, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Benzersiz yaklaşımımız, tam anlamıyla yardımcı akıllı teknolojiler sunmak için üretken yapay zeka ile kullanıcının kişisel bağlamını bir araya getiriyor. Üstelik bu bilgilere tamamen gizli ve güvenli bir yolla erişerek kullanıcıların en çok önem verdikleri şeyleri yapmalarına yardımcı oluyor. Bu yalnızca Apple’ın sunabileceği bir yapay zeka. Kullanıcılarımızın bu teknolojinin yapabildiklerini görmeleri için sabırsızlanıyoruz.”

Apple Intelligence sistemlerinin cihazlarda yerleşik olarak çalışacak (ayrıca buluttan destek alınan özellikler de var) özellikleri en az “A17 Pro” ve “M1” işlemcilere ihtiyaç duyacak. Bu yüzden, Apple’ın yerleşik olarak çalışacak üretken yapay zeka teknolojileri sadece iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max, iPad Pro (M1 veya daha yeni işlemcili), iPad Air (M1 veya daha yeni işlemcili), MacBook Pro (M1 veya daha yeni işlemcili), MacBook Air (M1 veya daha yeni işlemcili), iMac (M1 veya daha yeni işlemcili), Mac mini (M1 veya daha yeni işlemcili), Mac Pro (M2 Ultra veya daha yeni işlemcili) ve Mac Studio (M1 Max ve daha yeni işlemcili) modellerinde kullanılabilecek.

Yeni Siri yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER