reklamı kapat

POPÜLER

Datron TW8

GÜÇLÜ KONFİGÜRASYON
Datron TW8, yüksek performansıyla dizüstünde oyun keyfini sürmek isteyenlerin yanı sıra grafik tasarım veya animasyonla uğraşanları da yarı yolda bırakmayacak bir ürün. TW8, 512 MB paylaşımsız, paylaşımlı olarak ise 2.300 MB’a kadar varan ekran kartı desteği sunuyor. Ekran kartı, Intel Core 2 Duo 2,4 GHz işlemci ve 4 GB bellek ile destekleniyor. Konfigürasyonunu test etmek amacıyla kurduğumuz PES 2009’da oldukça iyi bir performans sergileyen TW8’in oyun boyunca canımızı tek sıkan tarafı, tuş takımında yer alan yön tuşlarının oldukça küçük tasarlanması oldu. Elbette bir zaman sonra alışıyorsunuz ancak parmakları büyük olanlar veya büyük tuş takımından hoşlananlar için bu durum rahatsız edici olabilir. Bunun yanı sıra, masaüstü bilgisayar kullanıcılarının alışık olduğu, klavyenin köşesine yerleştirilmiş olan CTRL tuşunun yerine Fn tuşunun konumlandırılması da tuş takımı açısından eksi bir özellik. Masaüstünden TW8’e geçmek isteyen ve CTRL tuşuna bir hayli ihtiyaç duyan kullanıcıların, CTRL tuşunun yeni yerine alışabilmeleri biraz zaman alabilir.

‘MERAKLISINA’ PARLAK EKRAN
TW8’in sunduğu başarılı konfigürasyonun yanında, sahip olduğu 15.4 inç ve 1280×800 çözünürlüğe çıkabilen parlak ekranının, yoğun ışık ya da karanlık altında iyi bir performans sergilediğini söyleyebiliriz. Ekrana uzaktan ya da yakından, nereden bakarsanız bakın, çok fazla yansıma ve bozulma olmuyor. Yalnızca doygunluk ve canlılık oranında –sanki kontrast oranlarında oynama yapılmış gibi- hafif bir düşme yaşanıyor. Ancak bu oranları ekranı ileri geri oynatarak optimize edebiliyorsunuz. Ekranı ileri geri oynatmaktan bahsetmişken, TW8’in 180 derecelik açıyla geriye yatırılabilen bir ekrana sahip olduğunu ve bu nedenle de, genellikle kasanın arka bölümünde bulunan havalandırma çıkışı gibi bir birimin yer almadığını da söylemeliyiz.

ZAYIF SES SEVİYESİ
Ön panelin alt kısmında sağ ve sol tarafta yer almakta olan hoparlörlerin ses kalitesi oldukça iyi. Fakat bunun yanı sıra ses seviyesi biraz daha güçlü olabilirdi. Ne yazık ki ses çıkış gücü, ses kalitesinin yanında oldukça zayıf kalmış. Ses yönünden beklentiniz daha fazla ise, harici bir hoparlöre ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle TW8’e ses kriterinden üzülerek yüksek not veremiyoruz. Açıkçası böylesine güzel bir konfigürasyona sahip olan bir ürünün bizi, ses yönünden de tatmin etmesini beklerdik.

TV SEVERLERE…

En son değinmek istediğimiz nokta ise, ürünün yanında hediye olarak sunduğu USB Analog / Digital TV kartı seti. Dizüstü bilgisayarınızda televizyon izleyebilmeniz ve radyo dinleyebilmeniz için tasarlanmış olan set; USB arabirimini kullanan Datron Hybrid Stick, ona entegre edebileceğiniz bir DVB-T anteni ve uzaktan komuta edebilmeniz için bir uzaktan kumandayla birlikte geliyor. Ürünü açtığınızda masaüstünde göreceğiniz HyperMedia Center simgesine -kısayol- tıklayarak ürünün tanıtımını yapabilir ve herhangi bir ekstra kuruluma gerek kalmadan kanal ve radyo taramasına başlayabilirsiniz. Yalnız tarama işlemini ilk kez gerçekleştirdiğinizde, aygıtın bulduğu kanallar oldukça az olabilir. Buna aldanmamakta fayda var. Zira ürünü test ederken ilk denememizde yalnızca TRT kanallarını algılayan aygıt, daha sonra antenin -ve elbette ona bağlı olan TW8’in- yerini değiştirdiğimizde daha pek çok kanalı algıladı. Ayrıca yine yazılımı kullanarak, o an izlemekte olduğunuz televizyon yayınını bilgisayarınıza kaydedebilme ve anlık görüntü alabilme olanağınız olması da güzel bir özellik. Bunun yanı sıra, yazılım sunduğu görüntüleme oranları sayesinde (4:3, 16:9, 16:10) TW8’i, ürünün hemen yan tarafında yer alan HDMI girişini kullanarak bir plazma ya da LCD televizyona bağladığınızda görüntü kaybı yaşamamanızı sağlıyor. Her ne kadar ürünü bağlayacağınız plazma ya da LCD televizyonun, televizyon yayınına sahip olma olasılığı çok yüksek olsa da, bu özelliğin düşünülmesi oldukça hoş.

PUANLAMA
-4YILDIZ-

ARTILAR
Klasik fakat şık tasarım, güçlü konfigürasyon, uygun fiyat

EKSİLER
Yetersiz TV kumandası etki alanı, zayıf ses çıkış gücü, tuş takımı tasarımı

SONUÇ

Gerek güçlü konfigürasyonu, gerek şık tasarımı ve gerekse de uygun fiyatıyla satın almaktan çekinmeyeceğiniz ürünler arasında yerini rahatlıkla alabilecek olan TW8’i, hem iş, hem de eğlence için kullanabilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Model

Datron TW8

İşlemci

Intel Core 2 Duo P8600 2,4 GHz

Ekran
15.4 inç TFT-LCD WXGA (1280×800 piksel)

Ekran Kartı
512 MB Nvidia 9600M GS

Bellek
4 GB DDR2 800MHz

Sabit Disk

320 GB 5200 RPM

Optik Sürücü
8/4/8/5X Super Multi DVD RW

Bağlantılar
USB (2 adet), Bluetooth, WLAN, HDMI, e-SATA, VGA, RJ11 Modem, RJ45 Ethernet, Audio, Port Replikatör, ExpressCard, Kensington Kilidi

Ses Çıkışı
2 adet stereo hoparlör

Pil Ömrü

Yaklaşık 3,5 saat

Boyutlar
355 x 254.5 x 25.5 mm

Ağırlık
2.8 kilogram

YORUMLAR