reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Dijital çizimleri gerçek zamanlı olarak kağıda döken robot [Video]

Dijital ortamda yapılan çizimleri kağıda aktarmak oldukça sıradan bir durum. Ancak yazıcı aracılığıyla kağıda basılan görseller, çizim ruhunu kaybediyor. Line-us isimli bu robot ise dijital çizimleri kağıda tekrar çizerek ilginç bir işe imza atıyor.

Advertisement

Küçük kolu aracılığıyla kalemleri tutabilen robot, bir USB kablosuyla taşınabilir pile bağlanıyor. Sonrasında cihazla birlikte gelen manyetik levha kağıdın altına yerleştiriliyor ve son olarak robot kağıdın üstüne koyularak kullanıma başlanıyor. Mobil cihazlarda yer alan uygulamayla bağlantılı olarak çalışan robot, burada yapılan çizimleri gerçek zamanlı olarak kağıda aktarıyor. Sadece masa üzerinde değil, istendiği takdirde duvarda ve hatta buzdolabının üzerinde bile çalışabilen robot, bu sayede not bırakmayı da farklı bir boyuta taşıyor. Örneğin salonda otururken mutfaktaki kişiye robotla not göndermek mümkün oluyor. Robot her türlü kalemi kavrayıp kullanabiliyor. Böylece robota uygun bir kalem satın almaya gerek kalmıyor ve çevrenizdeki herhangi bir kalemle çizim yapmaya başlamak mümkün oluyor.

Geliştirici yaptığı açıklamada yazıcıların çizimleri gizlice yapıp birden ortaya çıkardığını ancak Line-us’ın kullanıcının gözleri önünde çizimi yapmasının oldukça farklı bir deneyim olduğunu ifade ediyor. Kickstarter’da 39 bin sterlin destek bekleyen proje amacına ulaşmak üzere. Eğer proje sorunsuz bir şekilde tamamlanırsa ekim ayında cihazın kullanıcılarla buluşması bekleniyor. Robotu satın almak isteyenlerin 49 sterlin ödemesi gerekiyor.

VİDEO