reklamı kapat

POPÜLER

DiRT 4 incelemesi

SINIRSIZ PİST İMKANI

Oyunun bir üst seviyeye çıkardığı bir diğer durumsa, rallinin taşıdığı tahmin edilemezlik kısmında kendini gösteriyor. Her ne kadar pistler karmaşık ve sürprizlerle dolu olsa da, aynı pistte tekrar tekrar oynadığınızda bir noktadan sonra yardımcı pilotunuza göre değil, hafızanıza göre hareket etmeye başlıyorsunuz. Bu da rallinin doğasında yer alan heyecanı biraz silikleştiren bir durum bize soracak olursanız.

Dirt 4 bu soruna, “Your Stage” özelliği ile çözüm getiriyor. Sanki çok basit bir özellikmiş gibi konuşuyoruz ama aslında yarış oyunları için büyük bir adım bu. Düşünün ki pistin sürmesini istediğiniz süresini, konumunu, saat dilimini, hava türünü seçiyorsunuz ve oyun buna yönelik bir pist ortaya çıkarıyor. Arzu ettiğiniz değişkenlere göre, teoride sayısız pist seçeneğine sahip olduğunuz anlamına geliyor bu. Deneyimledikten sonra gördük ki,
basit bir iki detayı değiştirip yeni pist diye oyuncuya yedirmeye çalışmıyor oyun. Gerçekten değişiyor pistler ve bu da heyecanın devamlı üst seviyede kalmasını sağlıyor.

RALLİDEN BAŞKA NE VAR?
Oyun modlarına baktığımızda, ralli doğal olarak her şeyin merkezinde yer alıyor. Ancak seçenekleriniz bununla sınırlı değil. Bizim de izlemekten büyük keyif aldığımız Rallycross seçeneğinde, diğer yarışçılarla birlikte tampon tampona bir mücadeleye girişiyorsunuz. Tampon tampona derken kesinlikle mübalağa yapmıyoruz. Bu yarış türünde pistler o kadar kısadır ve araçlar birbirine o kadar yakın gider ki, sürekli bir temas hali kaçınılmazdır. Zamana karşı verilen mücadelelerden ziyade, bu tarz çekişmelerin yaşandığı Rallycross modu bizim birazcık daha hoşumuza gitti açıkçası.

Benzer bir mücadele, buggy tarzı araçlarla engebeli yollarda kapıştığınız Landrush modunda da var ancak buranın kalitesi, Rallycross seviyesinde değil ne yazık ki. Bunun en temel sebebi de kullanılan araçlar hiç kuşkusuz. Yine de hoplaya zıplaya yaşanan birincilik mücadelelerinin de oyunda yer alması, içerik çeşitliliği sunabilmesi adına önemli bir detay. Lakin tüm bu modlara rağmen zamanınızı en çok yiyecek kısım tabii ki kariyer olacak. Yavaş yavaş yükselecek, yeni araçlar elde edecek, yeni personeller alacak, garajınızı genişletecek ve hatta alım-satım yaparak finansal dengeyi tutturmaya çalışacaksınız. Her Dirt oyununda olduğu gibi, kariyer modu yine oldukça başarılı bir şekilde ele alınmış.