reklamı kapat

POPÜLER

Diyabet hastalarına özel yeni nesil ölçüm cihazı

Oxford Üniversitesi, diyabet hastaları için çok daha acısız ölçüm yapabilen teknolojik cihazın tamamlanma sürecinde son aşamaya geldi.

Diyabet, obeziteyle birlikte çağımızın en sık rastlanan hastalık türleri arasında yer alıyor. Günümüz koşullarında parmaktan alınan kan örneği ile ölçümü yapılan bu hastalık birçok kişinin hayatında zaman zaman büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Parmak ucundan kan alınarak ölçüm yapılması, çoğu hastanın çekindiği can yakan bir yöntem. Eğer Oxford Üniversitesi‘nin çalışmaları olumlu sonuçlanırsa bu acı verici yöntem tarihe karışabilir.

Geçtiğimiz süreçte yapılan araştırmalar, insan nefesinde meydana gelen keskin aseton kokusunun diyabet hastalığının bir göstergesi olabileceğini ortaya koymuştu. Buradan yola çıkan Oxford Üniversitesi yetkilileri, günümüzde alkol testleri sırasında kullanılan nefes cihazına benzer bir teknolojik cihaz geliştirerek, bu sürece daha pratik çözüm sunmak istiyor. Lakin nefeste sadece asetonu aramak yanıltıcı olabilir. Günümüzde laboratuvarlarda kullanılan spektrometre cihazının oldukça maliyetli olduğunu bilen araştırmacılar bu aletin yeteneklerine sahip, sıradan bir doktor ofisinde kullanılabilecek pratik bir test cihazı üretmeyi amaçlıyor. Nefes dahilindeki aseton değerini kızılötesi lazerler ile ölçmeyi amaçlayan yetkililer eğer ölçüm sonucunda yüksek değerlerle karşılaşılırsa hastayı uyarıyor. Gönüllülerle birlikte laboratuvar ortamında yapılan testler, cihazın spektrometre ile yakın değerleri yakalayabildiğini kanıtlamış durumda. Eğer geliştirme süreci olumlu sonuçlanırsa günümüzde parmaktan kan alınarak yapılan testin yerini alacak.

YORUMLAR