reklamı kapat

POPÜLER

“Spotify uygulaması bilgisayarların hafızasına zarar veriyor”

Dünyanın en popüler online müzik dinleme servislerinden biri konumunda olan Spotify, milyonlarca kullanıcıya sahip durumda. Bilgisayarda, mobilde ve diğer birçok cihazda kullanılabilen uygulamanın yeni ortaya çıkan bir sorunu, milyonlarca kullanıcının canını sıkacak gibi görünüyor. 

Söz konusu sorun, uygulamalayı bilgisayarlarında kullananları ilgilendiriyor. Spotify forumları başta olmak üzere birçok farklı platformda birkaç aydır dile getirilen sorunda belirtildiğine göre Spotify, normalden çok daha fazla veriyi sürekli olarak hafızaya yazıyor. Bazı durumlarda her 40 saniyede bir yaklaşık 10 GB verinin yazıldığı ileri sürülüyor.

Yaşanan sorunun çok büyük olduğunu belirten Spotify kullanıcısı Paul Miller, durumu otomobil örneğiyle açıklıyor. Spotify’ın sorununun örneğin otomobilde kullanılan motor yağının motorun ömrünü 10 sene kısaltması gibi oldukça zarar verici olduğunu belirtiyor. Belirli bir ömrü bulunan depolama çözümleri, devamlı ve yüksek miktarda veri yazdıklarında bu ömürlerini daha kısa bir sürede tamamlıyor. Spotify’ın yeni yayınlanan 1.0.42 numaralı güncellemesinin bu sorunu çözdüğü belirtiliyor ancak ne zamandan beridir böyle bir sorunun yaşandığı bilinmiyor. Eğer güncelleme henüz size gelmediyse uygulama yerine internet sitesi üzerinden müzik dinlemeniz tavsiye ediliyor.