reklamı kapat

POPÜLER

Dodge Challenger ilk kez 4×4 olarak üretilecek

Dodge markasının ikonik modellerinin başında gelen Challenger sonunda 4×4 platformuna kavuşuyor. Meraklılarını oldukça heyecanlandıran bu gelişmenin yanında marka Charger için de geliştirmelere gidecek.

Dodge markası tarihte yer edinmiş önemli modelleri kullanıcılara sunan önemli bir üretici. Kendi tarihinin yanı sıra otomobil tarihinde de ayrı bir yeri bulunan Challenger modeli artık 4×4 platformunda tüketicilerle buluşacak. Geçtiğimiz yıllarda tanıtılan Challenger GT konsepti ile beraber gelecek olan platform çok daha farklı bir sürüş karakterini barındırıyor olacak. İlk olarak 1959 yılında Dodge-Chrysler ortaklığı ile üretimi altında Silver Challenger olarak karşımıza çıkan araç şu anki sportif formuna 1969 yılında kavuşmuştu. Tüm bu tarihçenin ardından arkadan itişli formunun yanında Dodge, Challenger GT AWD adı altında 4×4 olarak üretilmeye başlanacak. Challenger GT AWD’nin kaputunun altında V6 motorun görev yapması bekleniyor. Dodge’un Muscle Car diye nitelendirilen ve birbirinden güçlü modellerin bulunduğu bu ligdeki kendi ürün gamında bu sistemi kullanıyor olması marka için ayır bir önem taşıyor.

Bir diğer ikonik modeli Charger’da ise platform değişikliğine gidecek olan Dodge, Alfa Romeo’nın performans modeli olan Giulia’da kullanılan Giorgio platformunu Charger da kullanarak otomobilin ağırlık değerlerinde azalmaya gitmeyi hedefliyor. Bu platformun üstüne kurulacak olan Charger’ın ise 2018 yılında tanıtılması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER