reklamı kapat

POPÜLER

Dodge’tan polis memurları için “üçüncü göz” görevini üstlenen koruma sistemi

13 Şubat 2017

Dodge’un polis departmanı için özel olarak geliştirdiği sistem, memurların en büyük yardımcılarından olacak.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte doğrudan çeşitlilik gözlemlenen sektörlerden birisi de kesinlikle otomobil endüstrisi. Üreticilerin yeni nesil modellerini daha cezbedici kılmasının yanı sıra kullanıcılara ciddi kullanım rahatlığını beraberinde getiren bu sistemler son iki yılda güvenlik anlamında da ciddi oranda mesafe kaydetti. Bahsettiğimiz ve son yılların en popüler donanımlardan bir tanesiyse geri görüş kamerası. Kullanıcıların araçlarını park ederken karşılaşabileceği kaza riskini ciddi oranda düşüren bu donanım artık çoğu otomobilde standart olarak sunulur hale gelmiş durumda. Amerika’nın geleneksel markalarından birisi olan Dodge ise bu sistemi bambaşka bir versiyona çevirerek çok daha kullanışlı hale getirdi.


Dodge Charger, polis departmanında görev yapan araçlardan sadece bir tanesi. Charger’ı diğerlerinden özel kılansa suçluların işini artık ciddi oranda zorlaştıracak olması. Dodge’un Charger’a getirdiği yeni donanımdan önce aracın teknik değerlerini sizlerle paylaşalım. Amerikan polisinin hizmetinde kullanılan Charger’da 5.7 litre hacme sahip sekiz silindirli HEMI motoru görev yapıyor. Bu motoruyla 370 beygir güce sahip olan Charger’ın 0’dan 100’e hızlanma değeriyse altı saniyenin altında. Aslında bakılırsa böyle bir araç bile suçluları caydırmak için yeterli bir sebep sayılabilir.


Gelelim haberimize konu olan yeni donanıma. Dodge’un “Polis Koruma Paketi” adını verdiği program dahilinde geliştirilen sistem standart versiyonlarda olduğu gibi arka kameradan faydalanıyor. Kamerayla birlikte sensörlerden destek alan koruma sistem, arka taraftan polis aracına olası bir müdahale algıladığında ilk olarak araç içerisinde sesli olarak uyarı vermeye başlıyor. Uyarının başlamasıyla birlikte sistem aynı anda tüm kapıları otomatik olarak kilitliyor, camları kapatıyor ve ışıklara doğrudan müdahale ediyor. Tüm bu süre zarfında merkezde 12.1 inçlik ekrana yer veren Dodge, büyük ekranda arka tarafta meydana gelen olayı anlık olarak sürücüye aktarıyor. Sistemin polis memurlarına doğrudan yapılacak saldırıları önlemek amacıyla geliştirildiğini belirten Dodge ekibi, memurların arkadaki gözü görevini göreceğinin altını çiziyor. Dodge’un polis araçlarındaki ön koltuklarda da arkadan gelebilecek herhangi bir bıçaklı saldırıyı önlemek amacıyla güçlendirilmiş çelikle korunduğunu da hatırlatmakta fayda var. Bu tarz koruma sistemlerinin yakın zamanda ülkemizde de var olmasını diliyoruz.

YORUMLAR