reklamı kapat

POPÜLER

Dodge Charger SRT Hellcat Redeye

Sınıfında dünyanın en hızlısı olarak geldi; 2021 Dodge Charger SRT Hellcat Redeye

Marka tarafından dünyanın en hızlı seri üretim sedanı olarak lanse edilen 2021 Dodge Charger SRT Hellcat Redeye, altyapı dinamiklerini tanıdık bir “şeytan”dan alıyor.

Demon projesiyle Amerikan otomobil piyasasına uzun süreden sonra yepyeni bir soluk getiren Dodge, performans noktasında zirvelere oynamaya yeni dönemde de devam ediyor. Kısa süre önce duyurusu gerçekleştirilen 2021 Dodge Charger SRT Hellcat Redeye ile de bu iddiayı yepyeni bir noktaya çıkartan bir meydan okuma karşımıza çıkıyor. Kaputunun altında konumlandırılan 6,2 litrelik sekiz silindirli makinesiyle 797 beygir güce ve 958 Nm torka sahip olan model, dünyanın en hızlı seri üretim sedanı rozetini de beraberinde asfalta indirecek. Nitekim yeni Charger SRT Hellcat Redeye için paylaşılan 10,6 saniye ve 207 km/s’lik “çeyrek mil” drag değeri de karşımızda pek de şakası olmayan bir otomobilin durduğunun rakamsal kanıtları arasında.

Rakamlarla 2021 Dodge Charger SRT Hellcat Redeye

Charger SRT Hellcat Redeye için şu aşamada tüm özelliklerin açıklandığını söylemek pek de mümkün değil. Aslında Dodge cephesinin bu konuda çok da aceleci olmasına pek de gerek yok. Öncü birlik niteliğinde gönderilen performans verilerinin potansiyel alıcıları etkilemede çok da fazla zorlanmayacağını söyleyebiliriz. Teknik veri kısmında altı çizilmesi gereken birkaç noktayı daha sizlerle paylaşalım. Markaya göre aracın 0’dan 100’e hızlanması 3 ile 3,5 saniye aralığında sürüyor. Erişilebilecek maksimum sürat değeriyse 326 km/s olarak karşımıza çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette bu değerler belirli bir altyapının ürünü ve o altyapı da yazının ilk başında bahsettiğimiz Challenger SRT Demon’dan başkası değil. Motor, 8 kademeli otomatik şanzıman, süperşarj, güçlendirilmiş piston ve bağlantı kolları ve yakıt enjeksiyon sistemi gibi parçaların tamamında Demon’da kullanılan parçalardan faydalanılmış. Araçta standart olarak sunulan adaptif süspansiyon sistemi, kalkış desteği ve “launch control” de yine dikkat çeken nitelikler arasında. Amerika’da önümüzdeki sonbahar dönemi itibarıyla sipariş süreci başlayacak olan Dodge Charger SRT Hellcat Redeye’ın ilk teslimatlarıysa 2021’in ilk çeyreği içerisinde gerçekleştirilecek.

İlginizi çekebilir

Güçlenen tasarımı ve 2.0 litrelik yeni motor seçeneğiyle 2019 Chevrolet Camaro