reklamı kapat

POPÜLER

tactus

Dokunmatik ekranlara özel klavye: Tactus [Video]

Portatifliğiyle vazgeçilmez hale gelen tabletlerin en büyük sorunlarından biri klavyenin eksikliğini fazlasıyla hissettirmesi. Tactus Technology adlı firma, görenleri etkilemesi kesin olan ekran üstü klavyeyle bu soruna harika bir çözüm getirmiş gibi görünüyor.

80 ila 100 dolar arasında değişen fiyat seçenekleriyle satılması öngörülen Tactus klavye, ekranın üzerine koruyucu kılıf gibi yapıştırılıyor, arka taraftaysa içi sıvı dolu bir bileşen bulunuyor. Normal ekran koruyucu gibi görünen tabaka, klavyeye ihtiyaç duyulduğu zaman sıvıyı tuş bölmelerine aktarıyor, böylece tuşlar üzerine basılabilen kabartılı bir hal alıyor.

Tactus ilk olarak iPad için geliştirilmiş olsa da, aynı teknolojinin Android tabletlerin yanı sıra akıllı telefonlarda da kullanılması mümkün. Dahası, ileride Gorilla Glass gibi ekran bileşenlerinin yerine Tactus’un güçlendirilmiş bir türünün kullanılması dahi söz konusu olabilir. Üstelik bu tip cihazların geliştirilmesi için yıllarca beklemeye de gerek yok, hemen önümüzdeki yıl bu cihazları üretmek mümkün olabilir.

Geliştirilmesi 6 yıl süren Tactus’un bu sene içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor. Apple’ın bu ürünü resmi mağazasında satışa sunma olasılığı da yüksek, dolayısıyla Tactus’u eninde sonunda ülkemizde de görebiliriz.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Dokunmatik ekranlara özel klavye: Tactus [Video]” için 3 cevap

  1. Murat dedi ki:

    swype keyboard ‘un daha da yaygınlaşması bu ürünü nasıl etkiler acaba?

  2. MayorofOsgiliath dedi ki:

    Klavyede başka karakterler çıkartabilmek için yapılan basılı tut-sürükle eylemi bu üründe sorun teşkil edebilir bence. Bunu yaparken elin bir yandaki harfin kabartısına takılması kuvvetle muhtemel.

  3. Adem T. dedi ki:

    2012 de tanıtımını yapmıştı,2013 ortasında satışa sunulacak denmişti. Demekki halen piyasaya sürülmemiş