reklamı kapat

POPÜLER

Donald Trump Tim Cook Apple Çin ABD

Donald Trump ve Tim Cook görüşmesinin ilginç Samsung detayı

ABD başkanı Donald Trump, kısa süre önce Apple CEO’su Tim Cook ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesinden önemli bir Samsung detayı çıktı.

Amerika ile Çin arasındaki ticari savaş devam ediyor. Bir türlü sonuca bağlanmayan bu durum, en çok üretiminin büyük bir kısmı Çin’de yapılan teknoloji devi Apple‘ı etkiliyor. Durum böyle olunca Apple CEO’su Tim Cook, bir kez daha yakında Çin’e uygulanacak yeni “gümrük vergisi” hamlesi için Donald Trump ile bir araya geldi. ABD, bilmeyenler için Çin’e daha öncekilere ek olarak yüzde 10’luk bir ithalat vergisi daha koydu. 1 Eylül itibariyle devre girecek bu hamle sonucunda ilk olarak Apple Watch ve AirPods, daha da sonra ise iPhone, iPad ve MacBook modellerinin ABD özelinde hatırı sayılır oranda zamlanacağı açıklanıyor.

İşte bu durum Apple’ı ciddi olarak etkiliyor. Bu konuda Trump’a bir açıklama yapan Cook, bu açıklamayla başkanın aklını kurcalamayı başarmış gibi görünüyor. Tim Cook, Trump’a konulan verginin en büyük rakipleri Samsung ile olan rekabeti zorlaştıracağını aktarmış. Kendilerinin yeni ithalat vergisini ödeyeceklerini ancak üretiminin büyük bölümünü Güney Kore ve Vietnam‘da yapan Samsung‘un bu durumda etkilenmeyeceğini belirten Cook, Trump’ı süreç hakkında bir kez daha düşünmeye itmeyi başarmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Donald Trump ve Tim Cook durumu sıkı şekilde değerlendiriyor

Açık olarak bu Samsung durumunu “düşüneceğim diyen” Trump, süreçte ya bir geri adım atacak ya da Cook’un yol göstermesiyle Samsung’u zora sokacak bir planla karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Biliyorsunuz ABD Çin savaşında Huawei de çok kötü şekilde etkileniyor. Siyasiler atışırken, olan firmalara oluyor.

İlginizi Çekebilir

En ilginç iPhone kablosu