reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Mission E GT

Dört dakikalık şarjla 100 kilometre gidebilen station wagonların geleceği: Porsche Mission E Cross Turismo

Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirilen sürpriz tanıtımlardan birisi olan Porsche Mission E Cross Turismo, başarılı teknik değerleriyle dört yıl içerisinde sokaklarda olacak.

Elektrikli otomobil geliştirme sürecinde Volkswagen Grubu’nun amiral gemisi görevini üstlenen Porsche, hayata geçireceği Mission E ile performans genetiğini bu sınıfa yansıtacak. Beygir gücü ve tork gibi kısımları bir kenara bıraktığımızda, Porsche’nin üstlendiği en önemli görev batarya teknolojisi kısmında. 2020 yılında sunmayı planladığı Mission E’de 20 dakikalık şarj ile yüzde 80 doluluk oranı sunacağını açıklayarak bu konudaki çalışmaların başarılı şekilde ilerlediğini kısa süre önce dile getiren marka, Cenevre Otomobil Fuarı’nda bizleri güzel bir sürpriz ile karşıladı. Station wagon dünyasının bir anlamda geleceğini temsil eden bu projeyle birlikte Mission E’ye yeni bir versiyon ekleyeceğini de duyuran Porsche, Mission E Cross Turismo‘yu CUV (Cross Utility Vehicle) olarak tanımlıyor. Bu bir anlamda özgürlüğün sınırlarının biraz genişleyeceğine işaret.

Teknik veriler

Toplada 4,95 metrelik uzunluğa sahip olan Mission E Cross Turismo, standart versiyonda olduğu gibi dört tekerlekten çekişli altyapı üzerine kuruluyor. Performans değerleriyle de en az yetenekleri kadar etkileyici olan konsept, 660 beygir gücünde. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,5 saniyede tamamlayabilen aracın limitlerde göreceği hız değeriyse 200 km/s olarak veriliyor. Mission E’nin maksimum hızına erişmesi ise sadece 12 saniye sürüyor. Bu değerlerin yakalanabilmesi adına altyapı kısmında ek önemler alan Porsche; tork iletim teknolojisinin yer aldığı çekiş sistemini, adaptif havalı süspansiyonları ve dinamik şasi kontrolünü bir araya getiriyor. 800V‘luk mimari sayesinde standart versiyonda olduğu gibi 15 dakikalık şarj ile 400 kilometre sunan bataryanın konumlandırıldığı konsept, dört dakikalık şarj ile 100 kilometre gidebilecek.

Tasarım

Mission E Cross Turismo’nun tasarımı ise güncel Porsche genetiğinin üzerinde ufak değişimler üzerine oluşuyor. Işıklamdırma grubunda matrix LED teknolojisinden faydalanan Porche, dört noktalı gündüz farıyla alıştığımız yapıyı sürdürüyor. Uzun farlarda da X-Sight modelde 20 inç‘lik jant seti, gövde koruma parçalarıyla arazi performansının mesajları veriliyor. Kokpitinde TFT dokunmatik ekranlarla gelen E Cross Turismo, 2020 yılında standart versiyonla birlikte satışa sunulabilir.