reklamı kapat

POPÜLER

Dört tekerlekten çekiş altyapısıyla gelecek yeni BMW M5’ten ilk resmi bilgiler [Video]

17 Mayıs 2017

BMW M tarihine geçecek bir jenerasyon ile karşımızda olacak olan yeni M5’in güç ünitesi ve altyapısıyla ilgili ilk resmi detaylar paylaşıldı.

BMW’nin en önemli karakterlerinden birisi olan arka tekerlekten çekiş sistemi tıpkı standart modellerde olduğu gibi M versiyonlarında da bu zamana kullanıcılara sunuldu. Birinci jenerasyondan itibaren arkadan itiş karakterine sahip olarak her yeni nesilde güçlenerek günümüze kadar gelen M serisi için en önemli virajlardan birisiyle ilgili haber ilk olarak sizlerle Ekim 2016’da paylaşmıştık. Yeni jenerasyonla birlikte artık dört tekerlekten çekiş altyapısıyla birlikte geleceği söylenen yeni M5 için bugün bu virajın Apex noktasından çıkıldı ve merakla beklenen model için nihayet ilk resmi bilgiler paylaşıldı.


Test süreci devam eden ve kamuflajlı olarak detaylı görselleriyle birlikte karşımıza çıkan yeni M5 ile ilgili ilk bilgiler BMW’nin resmi kaynakları üzerinden paylaşıldı. Markanın “M departmanı tarafından yaratılmış en heyecan verici ve büyüleyici yüksek performanslı sedan” şeklinde tanımlanan yeni jenerasyonun turbo beslemeye sahip 4.4 litre hacimli V8 motorla birlikte geleceği de açıklanan önemli detaylar arasında. Sekiz ileri M Steptronic şanzımanla kombin edilecek olan bu motorun yaklaşık 590 beygir güç ve 700 Nm‘nin üzerinde tork değeriyle gelmesi bekleniyor. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,5 saniyenin altında tamamlaması beklenen jenerasyonun tarihe geçecek özelliğine de değinmek gerekiyor. İlk kez dört tekerlekten çekiş altyapısıyla gelecek olan M5 için BMW’nin halen sürüş modlarında genetiklere dönüş için izin verdiğini görüyoruz. Araç içerisindeki sistemle kullanıcılar sunulan sürüş modlarıyla bağlantılı olarak dört tekerlekten çekişle birlikte dilerlerse iki tekerlekten itiş modunda da aracı kullanabilecek. Yeni M5’in altyapısında şüphesiz en önemli parçalardan birisi de diferansiyel ki burada da yine M departmanı tarafından geliştirilmiş aktif diferansiyel kitini göreceğiz. Yeni jenerasyonla birlikte gelen kokpit tasarımına ek olarak M konfügrasyonlu multimedya ve head-up display ile birlikte gelecek olan M5’in karma tüketim tekeri 100 kilometrede 10,5 litre olarak veriliyor. Bu yılın son çeyreğinde sunulması beklenen yeni nesil M5 ile ilgili son gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.

YORUMLAR