reklamı kapat

POPÜLER

hibrit itfaiye aracı

Dünyadaki ikinci örnek olacak; Amsterdam hibrit itfaiye aracı ile yola devam edecek

Önümüzdeki yıldan itibaren adını daha çok duyacağımız hibrit itfaiye aracı ile temiz kent dönüşümü için önemli adımlar atılıyor.

Dünyadaki elektrikli otomobil trendi hemen her alanda kendisini hissettirirken, özellikle çoklu ve genel hizmet departmanları için de adımların atılışı da ivmelenmeye devam ediyor. Artık otobüsün de ötesine geçen bu değişim bazı ülkelerde çöp arabası ve kargo araçlarına da yansımış durumda. Geçtiğimiz süreçte içten yanmalı araçlar konusundaki net bir tutum aldığını açıklayanlar arasında yer alan Amsterdam, bunu somut adıma geçirme konusunda da oldukça hızlı bir süreç yürütüyor. Dünyadaki ikinci örnek olarak itfaiye araçlarını hibrit kamyonlarla donatmaya hazırlanan belediye, bu sayede çift yönlü bir iyileşme yakalama amacında. Konsept İtfaiye Kamyonu olarak ilk gösterimi yapılan model, ilk gösteriminin yapıldığı 2016’dan beri farklı bölgelerdeki elektrik dönüşümünde baş rolü oynuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hibrit itfaiye araçları dönüşümün başlangıcı olacak

Avusturya merkezli Rosenbauer tarafından geliştirilen aracın Amsterdam itfaiye departmanına tam olarak entegrasyon süreci de en kısa sürede gerçekleştirilmiş olacak. Halihazırda test aşamasında olan uygulamada aracın farklı hizmet alanları için konfügre edilebilir versiyonları da envanter için düşünülüyor. Şimdilik tam anlamıyla teknik özellikleri paylaşılmayan CFT’nin saf elektrik menzili ile 30 kilometre yol kat edeceği ise netleşen detaylar arasında. Menzil konusunun kalan kısmı ise dizel tabanlı bir ünite üzerinden kombine edilerek kullanılırken, yangınlara müdahale sırasında su püskürtmek için ihtiyaç duyulan basınçlı su gücü de aracın bataryasından karşılanabilecek. 2025 yılında şehir merkezine otobüs ve kamyon gibi büyük içtem yanmalı araç girişini yasaklayacak olan Amsterdam belediyesi, 2030’da ise bunu otomobil sınıfı ile genişleyecek. İtfaiye araçlarının da 2020 yılında ekibe katılması bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Sürücüsüz Volvo kamyonlar göreve başlıyor