reklamı kapat

POPÜLER

otomobil

Dünyanın en çok borcu bulunan markası belli oldu

Dünya genelinde neredeyse 1.000 marka üzerinde yapılan kapsamlı bir araştırma ile en çok borca sahip firma bir otomobil üreticisi oldu.

Tüm sektörlerde olduğu gibi otomotiv üreticileri yatırımları sırasında büyük oranda kredi kullanıyorlar. Nakit dağılımlarını daha verimli kullanmak ve geleceği dönük davranmak için yapılan bu yöntem dikkat edilmediği zaman şirketler için büyük bir problem oluşturabiliyor. Bunun örneklerini daha önce gördük. Ancak bugün haberimizin konusunu oluşturan durum neyse ki böyle bir hal almış değil. Uluslararası bir araştırma şirketi 1.000’e yakın marka üzerinde borçları hakkında bir araştırma yaptı. Sonuçlar ise şaşırtıcı. 192 milyar dolar borç ile Volkswagen dünyanın en borçlu markası oldu. Kimi ülkelerin dış borç rakamlarının bile üzerinde olan bu rakam kimi uzman tarafından endişe verici olarak değerlendiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

En borçlu markalar listesinde otomobil üreticileri oldukça popüler

En borçlu markalar içinde başka otomobil üreticilere de rastlamak mümkün. Öyle ki 151 milyar dolar Daimler 3. olurken, 138 milyar dolar ile Toyota 4. olmuş. 2019 yılına ait verilerden oluşturulan bu listeye Ford ve BMW de girmiş durumda. Peki, üreticiler için bu ne ifade ediyor? Yerel veya ulusal anlamda markalara borç kısıtlaması sunan bir kanun bulunmuyor. Ancak markaların hukuksal anlamda bir kısıtlama olmamasına rağmen gelecek nakit dengelerini korumak için çok fazla borçlanmadan kaçınması tavsiye ediliyor.

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın