reklamı kapat

POPÜLER

Bugatti_La_Voiture_Noire

Dünyanın en pahalı “yeni” otomobili: Bugatti La Voiture Noire [Video]

Cenevre Otomobil Fuarı’nın başlamasıyla yeni modelleri de görmeye başladık. Klasik otomobilleri bir kenara koyarsak dünyanın en pahalı “yeni” otomobili Bugatti La Voiture Noire görücüye çıktı.

Bugatti CEO’su Stephan Winkelmann tarafından “GT otomobillerin zirvesi” olarak tanımlanan model, ikonik Type 57 SC Atlantic modelinden ilham alıyor. Bugatti’nin bir döneme damga vuran otomobili Type 57 SC Atlantic’in günümüze uyarlanmış bir versiyonu olan Bugatti La Voiture Noire, simsiyah gövde rengi ve tasarımıyla hırçın bir tasarıma sahip. Aslında otomobile çok yabancı değiliz; La Voiture Noir’ın etkileyici gövdesinin altında bir Chiron yatıyor. Chiron’un gövdesi tamamen baştan tasarlanmış. Uzatılan burun, markanın kendine has C şeklindeki karakter çizgisi, gövdeyle birleşen tamponlar ve bir kaskın vizörünü hatırlatan ön cam tasarımı La Voiture Noire’ın çarpıcı tasarımını oluşturan detaylar. Bugatti baş tasarımcısı Etienne Salomé yeni La Voiture Noire modelini şöyle tarif ediyor: “Her bileşeni elde üretilen otomobilin karbon fiber gövdesi derin ve parlak bir siyah renkle geliyor. Bu tasarım üzerinde, geliştirebileceğimiz bir şey kalmayana dek, çok uzun süre çalıştık. Bizce bu coupe mükemmel bir forma ve mükemmel bir renge sahip.

Bugatti La Voiture Noire

Yüksek performans

Fransızca “siyah otomobil” anlamına gelen La Voiture Noire kaputunun altında 1.497 beygir güç ve 1.600 Nm tork üretebilen 8 litre hacimli W16 motor kullanılıyor. Bu motorun Chiron modelinde de kullanıldığını hatırlatmakta yarar var. 6 egzoz sistemini bünyesinde barındıran otomobilde boydan boya LED stop lambalar bulunuyor. Çamurluklara kadar uzanan LED ön farlarıyla da dikkat çeken La Voiture Noire modeli için limuzin konforu ile spor otomobil gücünü birleştiren bir coupe olduğu belirtiliyor. Tasarımı ve sunduğu performansla dünyanın en özel otomobillerinden biri olan Bugatti La Voiture Noire’in satış fiyatı ise dudak uçuklatacak cinsten.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bugatti La Voiture Noire’in satış fiyatı ne kadar?

Bugatti La Voiture Noire’in satış fiyatı ise 12,5 milyon dolar. Dünyada sadece 1 adet üretildiği açıklanan otomobilin satıldığı da belirtiliyor. Bugatti, otomobilin kime satıldığını henüz açıklamasa da şirkete yakın kaynaklar bu özel otomobilin Ferdinand Porsche’nin torunu ve Volkswagen Grubu eski başkanı Dr. Ferdinand Piëch’nin satın aldığını söylüyor.

İlginizi çekebilir

Dünyanın en hızlı SUV modeli Bentley Bentayga Speed