reklamı kapat

POPÜLER

Bentley

Dünyanın en pahalısı olma yolunda; Bentley 100. yıl kitabına yakından bakın

Otomobil tarihinin en ilginç kitaplarından birisi olarak karşımıza çıkan proje, Bentley genetiklerini fazlasıyla yansıtacak özelliklere sahip.

1919‘da başlayan macerasında 100 yıl kutlamaları içerisinde olan Bentley, 2019 içerisinde çok daha egzotik işlerle karşımıza çıkacağının sinyallerinin önceden vermeye başladı. Pastasını kesmeye çok öncede, 15 Temmuz 2018’de başlayan İngiliz marka, kurucusu W.O. Bentley’e selam gönderen Mulsanne W.O. Edition projesini karşımıza çıkartmıştı. Klasik 8 Litre modelinin baz alındığı bu otomobilin ardından, marka logosundan başlayıp koltuk döşemeleri, basamak çıtaları, anahtarlar ve jant setine kadar pek çok farklı bölümde özel dokunuşlar yapılacağı duyuruldu. Aralık ayına kadar çeşitlenmesi beklenen bu oyuncaklar arasına şimdi de dünyanın en pahalı otomobil kitabı olabilecek bir eser ekleniyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bentley imzası hiç bu kadar ağır olmamıştı

Kitap dışarıdan bakıldığında farklı bir yapıya sahip olduğunu hissettirmeyi başarıyor. Lakin bu farklı yapı, onu koltuğunuz altında alıp bir yere götürebileceğiniz anlamına gelmeyebilir. Yapılan açıklamaya göre 800 sayfanın üzerinde olan bu ikonik kitap yaklaşık 30 kilogram ağırlığında. Evet yanlış görmediniz, 30! Eğer Bentley kitabınızla dışarıda bir kahve içmek isterseniz, yanınıza birkaç arkadaş almanızı şiddetle önerebiliriz. Toplamda 3 farklı versiyonda üretilecek olan kitap, kapakları üzerinden kolaylıkla ayırt edilebilecek nitelikler barındırıyor. Centenary Edition adı verilen ilk versiyondan 500 kopya, Mulliner Edition adındaki versiyondansa 100 kopya üretileceği açıklanırken sonuncu versiyondan ise sadece 7 adet üretileceği ve fiyatın 260.000 dolar seviyesinde olacağını görüyoruz. Kitapların otomobillerde kullanılan üst seviye deri kaplama ve alüminyum kılıf gibi parçaları barındırıyor olması da ilginç detaylar arasında. El yapımı özel sayfalarında Bentley tarihinin dönüm noktalarını barındıran bu kitabın koleksiyonerlerin radarına gireceğine hiç şüphe yok.

İlginizi çekebilir

Bentley Bentayga Speed