reklamı kapat

POPÜLER

katlanabilir telefon

Dünyanın ilk katlanabilir telefonu en zorlu sağlamlık testine sokuldu [Video]

Dünyanın ilk katlanabilir telefon modeli Samsung Galaxy Fold ya da Huawei Mate X değil Rouyu FlexiPai. İşte bu model en zorlu sağlamlık testinde.

Çin merkezli Rouyu Technology tarafından geliştirilen katlanabilir telefon Rouyu FlexiPai, JerryRigEverything kanalının son konuğu oldu. Çin’de satışa sunulan modelin testi ilk olarak ekrandan başlıyor. Burada tahmin edebileceğiniz üzere cam değil plastik kullanan telefon, Gorilla Glass’lı modellerden çok daha kolay şekilde çiziliyor. Ekranın bozuk para ya da anahtar gibi objelerden uzak tutulması gereken cihazın, kameraları ise çizilmeye karşı nispeten dayanıklı cam ile korunuyor. Parmak izi sensörü yan tarafta olan ve ciddi şekilde çizilse dahi çalışmaya devam eden telefon, menteşe kısmında lastik benzeri bir materyal kullanıyor. Gövdesi genel olarak metal olan Rouyu FlexiPai, ters bükülme testinden ise beklendiği gibi geçemiyor. Yine de belirli bir ters kuvvete kadar sorunsuz olarak dayanabilen cihazın, bir noktadan sonra menteşesi kırılıyor. Buna karşın ilginç şekilde inanılmaz ince esnek ekranı çalışmaya devam eden cihaz, bükülme konusunda çok dikkatli olunması gereken telefonlar arasında başı çekiyor. 200 binden fazla katlanmaya dayanan katlanabilir telefon, uzun yıllar boyunca doğru korunursa katlama nedeniyle sorun yaşayacak gibi görünmüyor. Ancak gövdenin yapısı ve ekranın plastik olması kullanımda çok dikkatli olunmasını gerektiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Katlanabilir telefon Rouyu FlexiPai hakkında teknik detaylar şöyle

7,8 inç boyutunda esnek bir AMOLED ekran yer alan model, katlandığı zaman 4 inç seviyesine düşüyor. Cihaz gücünü ise 7 nm üretim sürecinden çıkan Snapdragon 855 işlemciden alıyor. 6 GB RAM +128 GB depolama, 8GB RAM + 256 GB depolama ve 8 GB RAM+512 GB depolama seçenekleri sunulan Rouyu FlexiPai, arkasında 16 megapiksel + 20 megapiksel çiftli kamera sistemi taşıyor. Rouyu FlexiPai‘nin tam 1.300 dolar başlangıç fiyatı bulunuyor.