reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Galaxy A52

Durumlar pek iyi değil: Samsung, mobil tarafı incelemeye aldı

Samsung Galaxy S21 ailesi satış konusunda Samsung’un yüzünü güldürmediği için yönetimsel adımlar atılıyor. İşte detaylar;

Geçtiğimiz günlerde sizlere aktarmıştık. Samsung Galaxy S21 ailesi dönemsel hesaplamalara göre Galaxy S20 serisinden çok daha az satıyor. Karşılaştırmalarda Galaxy S21’lerin 13.5 milyon adet sevkiyat rakamına ulaştığı, bunun Galaxy S20’ler içinse 17 milyon olduğu aktarılıyor.

Aynı dönem üzerinden Galaxy S10 serisinin ise 25.5 milyon gibi çok yüksek bir rakam elde ettiği görülüyor. Yani Samsung üç jenerasyondur Galaxy S serisi ile ciddi bir düşüş yaşıyor.

İşte bu yüzden dev firma mobil tarafı incelemeye almış durumda. Bunun ağustos ayı boyunca süreceği aktarılıyor. İnceleme sonucunda gerekli görülmesi halinde büyük adımların atılacağı belirtiliyor.

Bu incelemenin arkasında düşük satışlar yanında tedarik sorunlarının olduğu da aktarılıyor. Global çip krizi ve Covid-19 ışığında firmanın üretim sorunları yaşadığı uzun zamandır özellikle Galaxy S21 FE üzerinden biliniyor. İşte bu durum üst yönetimin hoşuna gitmiyor ve çözüm isteniyor.

Diğer firmalar da tedarik sorunu yaşıyor ancak Apple gibi devler özel anlaşmalar ile şimdilik pek bir problem yaşamıyor. Samsung tarafında ise işler biraz daha farklı gibi duruyor.

Söylendiği kadarıyla Samsung’un telefon pazarında güç kaybetmesi, MediaTek gibi tedarikçi firmaların başka firmalara öncelik vermesine neden oluyor. Bu da elbette üst yönetim tarafından kabul edilmiyor.

Kaynaklara göre bu incelemenin arkasında firmanın 5G pazarındaki düşük performansının etkisi de bulunuyor. Bu konuda firmanın OPPO ile Vivo’nun dahi arkasında kaldığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung, yakında köklü değişiklikler yapabilir

Biliyorsunuz kısa süre önce Samsung’un Avrupa telefon pazarı özelinde Xiaomi’ye geçildiği de ortaya çıktı. Xiaomi’nin Avrupa pazarında ikinci çeyrek lideri olduğu açıklandı.

Xiaomi’nin ikinci çeyrekte 12.7 milyon sevkiyat yaparak geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla tam yüzde 67 oranında büyüdüğü görülüyor.

Avrupa pazarı özelinde ikinci sırada 12 milyon sevkiyat ile Samsung, üçüncü sırada ise neredeyse 10 milyon sevkiyat ile Apple yer alıyor. Listede dördüncü ve beşinci sıraları ise aynı çatı altındaki firmalar OPPO ile Realme alıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye ihtimalli Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın