reklamı kapat

POPÜLER

oppo ekran altı kamera

Yeni OPPO ekran altı kamera sisteminin sunduğu deneyimi gösteren video [İzle]

Dünyanın en büyük teknoloji firmaları arasında yer alan OPPO, dün yeni nesil ekran altı kamera teknolojisini resmi olarak tanıttı.

Pazarın ilk ekran altı kamera teknolojisini tanıtan OPPO, ikinci nesil ekran altı kamera sistemiyle isse ilk sistemin tüm eksiklerini ortadan kaldırdı. Kısaca bir kez daha üzerinden geçmek adına yeni altyapıda ekran altı kameranın yeri dışarıdan bakıldığı zaman seçilemiyor. Yani artık sonunda gerçek bir tam ekran deneyimi sunuluyor.

Kamera üstündeki ekran kısmında 400 ppi seviyesine ulaşan OPPO, yeni sistemde çok önemli olan selfie performansını da iyileştirmiş durumda. İlk ekran altı kamera sistemlerinin çektiği selfie fotoğraflar hiç ama hiç iyi değildi.

Yeni teknolojide ise bu sorun özel yapay zeka sistemleriyle çözülmüş durumda. OPPO’nun ikinci jenerasyon ekran altı kamera sistemi çok daha net, keskin ve kontrastı yüksek sonuçlar sağlıyor.

İşte bu kamera sisteminin sunduğu deneyimi gösteren, yukarıda izleyebileceğiniz bir video yayımlandı. Burada sistemin yer aldığı prototip bir telefon kullanılıyor. Görebileceğiniz ya da daha doğrusu göremeyeceğiniz üzere ekran açıkken selfie kamerasının yeri kesinlikle belli olmuyor.

OPPO’nun bu çözümü ilk olarak ne zaman gerçek bir telefon kullanıma sunacağı ise maalesef henüz bilinmiyor. Ancak bu konuda 2021 bitmeden bir adım gelebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO ekran altı kamera teknolojisi için resmi olarak şunları söylüyor:

“OPPO‘nun yeni nesil ekran altı kamera çözümü, yapısal tasarım ve yapay zeka algoritmalarında çeşitli inovasyonlar sunuyor:

Yenilikçi piksel geometrisi: Yeni çözüm, 400-PPI’lık bir görüntü sağlamak için her pikselin boyutunu küçültürken piksel sayısını azaltmıyor.

Şeffaf kablolama ve yeni tasarım: OPPO, geleneksel ekran kablolarını yenilikçi şeffaf kablolama malzemesiyle değiştirdi. Bu çözüm kablo genişliğini %50 azaltan çok hassas bir üretim süreciyle birleştiğinde daha pürüzsüz bir görsel deneyim ve çok daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.

Ekran doğruluğunun, renginin ve parlaklığının iyileştirilmiş kontrolü: Kameranın üzerindeki ekran alanında 2 pikseli (“1’e 2”) yönetmek için 1 piksel devresi kullanan mevcut sektör standardının aksine OPPO, her piksel devresi yalnızca 1 piksel (“1’e 1”) kullanan tescilli ekran teknolojisiyle yeni bir çözüm sundu.

Bu çözüm, OPPO‘nun hassas algoritmik geri kazanım teknolojisiyle birleştiğinde, renkte ve parlaklıkta yaklaşık %2’lik bir sapmayla tüm ekranın hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağlıyor. 

OPPO‘nun yeni nesil ekran altı kamera teknolojisi, e-kitap okumak, haberlere göz atmak veya haritalarda gezinmek gibi kullanımlarda daha küçük yazıların doğru görüntülenmesine, ayrıntıların ve renklerin daha iyi gösterilmesine olanak tanıyarak sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Geliştirilmiş güvenilirlik ve kullanım ömrü: “1’e 1” piksel devresi ve özel optimizasyon algoritmasıyla OPPO‘nun yeni nesil ekran altı kamera çözümü, ekran altı kameraya denk gelen alanda görüntünün telafisini sağlıyor ve ekranın ömrünü %50’ye kadar artırıyor.”

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli