reklamı kapat

POPÜLER

OPPO ekran altı kamera teknolojisi Huawei

İşte gelecek; karşınızda OPPO ekran altı kamera teknolojisi [Video]

Türkiye’de bulunan büyük akıllı telefon üreticisi OPPO, merak edilen devrimsel ekran altı kamera teknolojisini resmi olarak duyurdu.

OPPO söz verdiği gibi 26 Haziran tarihli MWC Shanghai Expo kapsamında ekran altı kamera teknolojisini görücüye çıkarttı. Çentikleri, motorlu sistemleri ve ekran deliklerini tarihe gömecek bu yeni teknoloji, kamerayı ekranın altına alıyor ve böylece tam ekran deneyimi getiriyor. Pazarın en yenilikçi isimleri arasında yer alan firma, burada özel bir şeffaf materyale sahip ekran kulanıldığını belirtiliyor. Özel yazılım algoritmasıyla bu ekran katmanının etkisini ortadan kaldırdıklarını belirten firma, USC (Under-screen Camera) adını verdiği modülün normal selfie kameralarından daha büyük sensör kullandığını da belirtiyor. Biliyorsunuz sensör büyüdükçe görüntü kalitesi artıyor. Ekranın çalışma / dokunma fonksiyonunu etkilemediği belirtilen bu ekran altı kamera, söylendiği kadarıyla “yüz tanıma, portre ile güzelleştirme modu” gibi destekleri de bünyesinde barındırıyor. Fuar kapsamında aktif olarak çalışırken gösterilen teknoloji, yeni nesil cihazlar için heyecanlandırıyor.

OPPO ekran altı kamera teknolojisi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

OPPO, ekran altı kamera teknolojisi hakkında daha önce ne demişti?

Firma tam ekran deneyimi sunan bu teknoloji üzerinde 2017’den bu yana çalıştıklarını açıklamıştı. Daha önce kimsenin yapmadığı bu işlemi gerçeğe dönüştürmenin gerçekten çok zor olduğunu belirten şirket mühendisleri, altyapının telefonların ağırlığını artırmadığını da belirtiyor. OPPO’nun resmi açıklamasına göre ekran altı kameraya sahip ilk akıllı telefon modeli yakın gelecekte karşımıza çıkacak. Ancak bu yakın geleceğin çok da yakın olmadığı tahmin ediliyor. İlk cihazın 2020 başında geleceği tahmin ediliyor. Süreçte Samsung, Vivo ve Xiaomi’nin de aktif olarak çalıştığı biliniyor.