reklamı kapat

POPÜLER

Panasonic GH5S

Düşük ışıkta harikalar yaratan video canavarı: Panasonic GH5S [Video]

Geçtiğimiz gün GH5 ile video alanında fırtına gibi esen Panasonic‘in bunu bir adım daha yukarıya taşımaya hazırlandığını belirtmiştik. İşte o adım atıldı ve CES 2018 kapsamında yeni GH5S tanıtıldı.

Söylendiği gibi 8 Ocak akşamında resmi olarak lanse edilen Panasonic GH5s, görebileceğiniz üzere GH5’e oldukça benziyor. Kırmızı detayları ve kırmızı kayıt butonuyla fark yaratan MFT sistem fotoğraf makinesi, esas değişikliği içerisinde taşıyor. Çözünürlüğü 20,2 megapikselden 10,2 megapiksele çekilen model, bu sayede düşük ışıkta çok daha temiz videolar verebiliyor. Buna “Dual ISO” adı verilen özelliğin de büyük faydası bulunuyor. Bünyesinde iki ayrı sensör okuma devresi yer alan model, birisini düşük ISO değerlerinde dinamik aralığı artırmak için kullanıyor. Diğer devre ise yüksek ISO değerlerinde devreye girerek istenmeyen kumlamayı ciddi oranda azaltabiliyor. Bu yapısıyla Sony A7S ailesinin karşısına konumlandırılan model, gösterilen örneklerde ISO 12,800 düzeyinde bile tertemiz sonuçlar veriyor. Bu anlamda GH5’i sollayan aynasız fotoğraf makinesi, 4K çözünürlükte saniyede 60 kare video (10bit 4.2.2) çekebiliyor. Çözünürlük FullHD’ye çekildiği zaman saniyede 240 kare yavaş çekimler yapabilen model, direkt olarak video çekenlere hitap ediyor. Şirket bu yüzden gövdeden görüntü sabitleme sistemini kaldırdığını belirtiyor. Ancak bu yanlış bir adım gibi görünüyor çünkü elde video çeken binlerce insan bulunuyor.

Panasonic GH5S
Panasonic GH5S
Panasonic GH5S
Panasonic GH5S

Panasonic GH5S özel bir alana odaklanıyor

Sunduğu yakalam kabiliyetiyle HDR çekimler yapabilen ve bunu HDMI 2.1 üzerinden aktarabilen GH5S, elbette fotoğraf da çekebiliyor. 14 bit RAW fotoğraflar kaydedebilen gövde, saniyede 12 kare seri çekim yapabiliyor. Yani oldukça hızlı bir model olan kamera, söylendiği kadarıyla otomatik netleme konusunda ciddi iyileştirmeler taşıyor. Wi-Fi veBluetooth 4.2 ile akıllı telefonlara bağlanabilen ürün, çift UHS-II SD hafıza kartı yuvasına sahip. Genel olarak düşük ışıkta çok fazla çekim yapanları fazlasıyla tatmin edecek bir model olan GH5S, 2.500 dolar gövde fiyatına sahip. Model 2 şubatta raflardaki yerini alıyor.

Video