reklamı kapat

POPÜLER

DxOMark

DxOMark artık bilimsel pil testleri de yapacak; işte ilk puanlar

Akıllı telefonlar için yaptığı bilimsel kamera testleriyle ün kazanan DxOMark, test skalasını genişletmeye devam ediyor. Artık piller de süreçte.

DxOMark, imzalı kamera testleri oldukça ses getiriyor. Herkes değil ancak birçok kişi firmanın yaptığı testlere göre telefon tercihinde bulunuyor.

Şirket alanda elde ettiği popülerliği sadece kameralar ile de kısıtlamak istemiyor. Firma artık kamera yanında ses ve ekran gibi önemli telefon detaylarını da test ediyor.

İşte bunlar arasına en son eklenen piller oldu. Artık firma özel ekipmanlar kullanarak yani sürece bilimsel olarak yaklaşarak ellerine geçen telefonların pil ömürlerini de test edecek.

Bu durum elbette güzel görünüyor. Çünkü pil testi konusunda markalardan bağımsız, detaylı karşılaştırmaların olduğu tek bir platform bulmak kolay değil. DxOMark bu konuda güvenilir bir merkez olacak gibi görünüyor.

DxOMark’ın testlerini markalardan para almadan yaptığı biliniyor. Hatta firma test için kendilerine para teklif edenleri de geri çevirdiklerini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DxOMark, ilk pil testlerini de yayımlamış durumda

Şimdilik test edilen modeller içinde pil puanı en yüksek olan 88 puan alan Samsung Galaxy M51 oluyor.

Şirket pil testlerinde elbette farklı detaylar da veriyor. Örneğin buradan ulaşabileceğiniz Samsung Galaxy M51 sayfasında telefonun 3 günlü 1 saatlik pil ömrü sunabildiği aktarılıyor.

DxOMark’a göre tam 7.000 mAh pile sahip Galaxy M51, yüzde 80’a doluluğa 1 saat 23 dakikalık şarj ile ulaşabiliyor. Modelin tamamen doldurulması ise 2 saat 25 dakika sürüyor.

DxOMark’ın pil testleri için şunu unutmamak gerekiyor. Bu testler yeni cihazlar üzerinden yapılıyor. Telefonların pilleri zamanla eskiyor ve kullanım süreleri düşebiliyor.

Firma telefonların pilini nasıl şarj ettiklerini tam olarak burada açıklıyor ve fotoğraflar ile gösteriyor. Şimdiye kadar pil test edilen tüm telefonlar ise burada yer alıyor.

İlginiz Çekebilir

Xiaomi’den çok dikkat çeken konsept