reklamı kapat

POPÜLER

DxOMark akıllı telefon
DxOMark akıllı telefon
DxOMark akıllı telefon

DxOMark açıkladı; işte gece ve geniş açıda en iyi çekim yapan akıllı telefon modelleri

Fotoğraf makinesi ve akıllı telefon kameralarını bilimsel olarak test eden DxOMark, bir dönüşüm geçirdi. Bu dönüşümle en iyi gece ve geniş açı çekime sahip modeller açıklandı.

DxOMark, artık akıllı telefon kamerası konusunda bir numaralı otoriteler arasında yer alıyor. İşte bu sürece bilimsel olarak yaklaşan kurum, kısa süre önce logosu başta olmak üzere bir değişim geçirdi. Bu değişim ışığında firma incelediği akıllı telefon modellerinin gece çekim ve geniş açı performanslarını da vermeye başladı. Buna göre piyasadaki en iyi gece çekim performansı Huawei P30 Pro‘da yer alıyor. Burada 59 puan alan telefon, listenin en üstünde yer alıyor. Ancak bu P30 Pro’nun rakipsiz olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G ve Galaxy S10 5G modelleri de P30 Pro ile aynı puana sahip. Kısa süre içerisinde bu listenin en üstüne iPhone 11 Pro, Pixel 4 ve Mate 30 Pro‘dan birisinin çıkacağı tahmin ediliyor. Firmaya göre geniş açıda ise en iyi kaliteyi Samsung Galaxy Note 10 Plus 5G sunuyor. Burada ikinci sırada Galaxy S10 5G, üçüncü sırada ise ilginç olarak Türkiye’de satılmayan Sony Xperia 1 yer alıyor. Burada da yeni liderin yakında iPhone 11 Pro, Pixel 4 ve Mate 30 Pro‘dan birisinin olabileceği tahmin ediliyor.

DxOMark akıllı telefon
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DxOMark testleri diğer akıllı telefon kamera testlerine benzemiyor

Çünkü firma testlerinin büyük bölümünü kontrollü ortamlarda gerçekleştiriyor. Dış mekan çekimlerinde de kararlı olmaya çalışan kurum, yeni modlarıyla artık daha spesifik sonuçlar sunuyor. Yeni gece kategorisinde telefonların düşük ışıkta flaşlı, flaşsız ve gece modu ortalaması alınıyor deniyor. Yani burada gece modu olmayanın bir şansı bulunmuyor.

İlginizi Çekebilir

Henüz DxOMark sonucu bilinmeyen iPhone 11 Pro modelleri