reklamı kapat

POPÜLER

e-belediye

E-Devlet’ten sonra sıra E-Belediye sisteminde

E-Devlet sisteminin elde ettiği başarının ardından 2020 senesinde tüm belediyelerin dahil olacağı e-belediye sistemi kullanıma sunuldu. Bu sayede vatandaşlar belediye hizmetlerinden çok daha hızlı ve kolay şekilde faydalanabilecek.

Türkiye’deki tüm belediyeleri ortak altyapıda bir araya getiren E-Belediye sistemi hayata geçirildi. Belediyelerin ücretsiz şekilde kullanabileceği bu yeni sistemin yıllık 3 milyar lira tasarruf sağlayacağı ifade ediliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan E-belediye Bilgi Sistemi Projesi işlemlerin elektronik ortamda yürütülmesine olanak sağlıyor. Böylece hem belediyeyle yürütülen süreçler çok daha basit bir hal alıyor, hem de kurumlarla yerel yönetimler arasında anlık veri paylaşımı mümkün hale geliyor. Sistemin sağlayacağı en büyük kolaylıklardan biri ise inşaat izin süreçlerini kısaltması olacak gibi görünüyor. İş yeri açma ve çalışma ruhsatı gibi süreçler de elektronik ortam üzerinden yürütülebilecek.

E-Belediye tasarrufu beraberinde getiriyor

Sistem belediyeler tarafından tamamen ücretsiz şekilde kullanılacak. Yani yerel belediyelerin bu kolaylığı vatandaşlarına sunmak için herhangi bir ödeme yapması gerekmeyecek. Bu sayede Türkiye’nin dört bir yanından vatandaşlar belediyelerle olan işlerini sanal ortama taşıyacak. Daha pratik bir şekilde süreçler yürütülebilecek. Bunun yanında belediyelerin harcama kalemlerinden biri de azalıyor. Yerel yönetimler artık sistem donanımı, yazılımları, lisansları ve bunların idaresi için harcama yapmak zorunda kalmayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Devlet üzerinden kullanıma sunylan E-belediye Bilgi Sistemi’nde EBYS Evrak Doğrulama, EBYS Evrak Takibi, Belediye Ruhsat Başvurusu, Belediye Ruhsat Başvuru Sorgulama, Dilekçe Kayıt, Belediye Bilgi Edinme Başvuruları hizmetleri yer alıyor.