reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

taksi

Taksici esnafı tepkili; İstanbul’da yeni taksi düzeni tartışması

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni taksi projesini açıklamasının ardından taksici esnafı tepkilerini dile getirdi.

Şu günlerde neredeyse tüm İstanbul halkı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun duyurduğu yeni taksi projesini konuşuyor. Buna göre 5 bin yeni taksi sisteme trafiğe dahil olacak. Kiraya verilecek bu taksiler belediyenin malı olarak sayılacak. Araçlardan sürücülere kadar tüm kriterler belediyenin denetiminde olacak. Böylece şikayetlerin de önüne geçilmiş olunacak. Hatırlatmakta fayda var, bahsettiğimiz bu başlıklar henüz sadece birer taslak. Üzerine çalışılan bu proje bir çok kesimi mutlu etse de taksini esnafı aynı fikirde değil. Kendilerinin işlerinin ve yatırımlarının olumsuz ekileceğini savunan İstanbul Taksiciler Odası Başkanı da bir açıklama yaptı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyüp Aksu konu ile ilgili, “Büyükşehir belediye başkanımız geçenlerde bir açıklama yaptı. Bu açıklama taksici esnafının kabul edeceği bir açıklama değil. 5 bin ticari taksi artışı yapacağım, dedi ve kiralama modeliyle belediyenin öz malı olacak. Kiralama modeliyle verilecek dendi. Aklımıza şu geliyor. Geçtiğimiz yıllarda korsan bir firma devlet tarafından mahkemelerimizce, kanunlarla yasaklanmıştı. Ülkemizi terk etmişti. Şimdi ise belediye başkanımızın yaptığı bu açıklama global korsanının önünü açacak bir çalışma. Biz taksici esnafı olarak 10553 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla devletimizden bu plakaları parayla satın aldık. Bu kiralama modeli bizim taksici esnafımızı bitirir. Belediye başkanımızın sürekli bir ifadesi var. Ortak akıl ile İstanbul’u yöneteceğiz. Biz bu konuda ortak akılın bir parçasıyız. Bu konuda bizim hiçbir görüşümüz alınmadı. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni taksi düzeni daha çok tartışma kaldırır

En kısa zamanda inşallah randevu alıp konuyu kendisiyle paylaşırız. Kiralama modelini kabul edemeyiz. Taksici esnafı olarak mağdur oluruz.Fikir alışverişinde bulunmadık. Şu an zaten koronavirüs salgınından sonra biz gerçekten yüzde 90 iş kaybına uğradık. Taksi durakları fazlasıyla taksi dolu. Ekonomik anlamda büyük bir sıkıntı çekiyoruz. Konuyla alakalı da mağduriyetimizi iletiyoruz. İstanbul’da trafikten kaynaklı büyük bir trafik sorunu var. Taksi sayısı yeterlidir. Korsan bitmeden taksi sayısının artışı uygun değildir” ifadelerine yer verdi.

İlginizi çekebilir

Focus ve Cem Yılmaz’ı bir araya getiren reklam filmi