reklamı kapat

POPÜLER

taksi

UKOME’den red; İBB’nin 6 bin yeni taksi projesi kabul edilmedi

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yeni taksi projesini açıklamasının ardından UKOME’den resmi bir red kararı geldi.

Şu saatlerde neredeyse tüm İstanbul halkı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun duyurduğu yeni taksi projesini konuşuyor. Projeye göre 6 bin yeni taksi trafiğe dahil olacaktı. Kiraya verilecek bu taksiler belediyenin malı olarak sayılacaktı. Araçlardan sürücülere kadar tüm kriterler belediyenin denetiminde olacaktı. Böylece şikayetlerin de önüne geçilmiş olunması hedeflenmişi. Üzerine çalışılan bu proje bir çok kesimi mutlu etse de taksini esnafı aynı fikirde değildi. Bugün,  konunun hayata geçirilmesi adına Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) bir toplantı yapıldı. Toplantıda  yapılan oylama sonucu proje reddedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Taksi esnafı projeyi beğenmemişti

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Eyüp Aksu, “İBB’nin yapamadığı cihazların faturası esnafa yükleniyor. İBB dayatma ile ‘İTaksi’ye abone olmadığınız için ruhsat vermem, araçlarınızı bağlarım.’ diyor. Bu aplikasyonu biz de yapacağız. Taksiciyle yolcuyu buluşturan sistem hayata geçerse, var olan taksi sayısı fazla bile olabilir. Sizden önceki yönetimler ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından taksicilere eğitim verildi. Yeni dönemde ise hiçbir eğitim verilmedi.” dedi.  Sonrasında ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “50 bin şoföre zarar verecek bir şeye imza atmam. Kimse pandemi üzerinden popülizm yapmasın.” diyerek eleştirilere yanıt verdi.

İlginizi çekebilir

Karşınızda Yeni Elantra