reklamı kapat

POPÜLER

Strava askeri veri

Egzersiz uygulaması askeri sırları ortaya çıkarttı

Dünyanın en çok kullanın egzersiz uygulamalarından Strava, bugün gerçekten alanıyla çok alakasız bir konuyla gündeme geldi. Uygulama açıkça askeri sırları ortaya çıkarttı.

En çok kullanılan egzersiz takip uygulamaları arasında yer alan Strava, GPS kullanarak koşulan, bisiklete bilinilen ya da yürüyüş yapılan rotaları kayıt altına alıyor. Şimdiye kadar bünyesine 1 milyardan fazla aktivite verisi yüklenen uygulama, geçtiğimiz kasım ayında bir “sıcaklık haritası” yayınlamıştı. Anonim olarak kişilerin kullandığı rotaları gösteren bu harita, yeni keşfedildiği kadarıyla askeri bölgeleri de açığa çıkartıyor. Bu keşfin arkasında IUC analisti Nathan Ruser yer alıyor. 13 trilyondan fazla GPS noktasıyla hazırlanan haritayı inceleyen Ruser, Afganistan ve Suriye’de yer alan Amerika Birleşik Devletleri ordu üslerinin açıkça göründüğünü ortaya çıkarttı. Haritadan CIA’in Somali’de yer alan gizli üssü ile Area 51 bölgesinden ilginç detayların da elde edilebildiği söyleniyor. Kişilerin çoğu zaman farkında olmadan uygulama üzerinden gönderdiği veriler, söylendiği kadarıyla askeri devriye rotalarını dahi gözler önüne seriyor. Şimdiye kadar kimsenin farketmediğini düşündüğümüz bu detaylar, şimdi terörist aktivitelerin elinde bulunuyor. Yani konunun gündeme gelmesi pek iyi görünmüyor ve askerlerin sağlık verileri herkesi riske atıyor gibi duruyor. Bu veriler Google Maps ile karşılaştırıldığı zaman çok daha ilginç detaylar elde edilebiliyor.

Strava

Strava yüzünden askeri bölgeler risk altında

Çoğu dışarıdan açıkça görünmeyen bu bölgeler Strava‘nın haritası sayesinde açığa çıkmış görünüyor. Buna karşı nasıl bir adım atılacağı bilinmezken, şirketin halen yayında olan haritası burada yer alıyor. Yani siz de bu haritaya bakarak diğer detaylar ile beraber en çok nerelerde koşulduğunu, yüzüldüğünü, yüründüğünü ya da bisiklete binildiğini rahatlıka görebilirsiniz.