reklamı kapat

POPÜLER

2021 Renault Megane Sedan

Elektrikte liderlik; Renault, 2020 yılı satış verilerini açıkladı

Küresel çapta pandemi sebebiyle önemli oranda kan kaybeden Renault, elektrikli otomobilde elde ettiği başarıyla geleceğe umutla bakıyor.

Otomobil pazarının 2020 yılı verileri marka bazlı olarak kendisini göstermeye devam ediyor. Bu kapsamda istatistiklerini açıklayan son isim Renault oldu. Koronavirüs sebebiyle ekonomik olarak oldukça zorlu bir dönemi geride bırakan Fransız üreticinin, küresel çapta yüzde 14,2 daralan otomotiv pazarında satışları yüzde 21,3 azaldı. Renault Grubu’nun 2 milyon 949 bin 849 adetlik satış gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bununla birlikte markanın binek otomobili ve hafif ticari araçlar için pandemi odaklı geriye çekilen satış hedeflerine ulaşması da dikkat çekiyor.

Renault Zoe

Renault elektrikli otomobil pazarında Zoe ile liderliğe oturdu

Bir önceki seneye göre satışlarını ikiye katlayarak 115 bin 888 elektrikli araç satışına imza atan Renault markası, Avrupa elektrikli araç pazarındaki liderliğini güçlendirdi. Yüzde 114’lük bir artış kaydeden ZOE, 100 bin 657 satışla en çok satan elektrikli otomobil oldu. 
Hızla büyüyen elektrikli araç pazarında Renault markası, 2019 yılına göre satışlarını yüzde 101,4 artırarak 115 bin 888 adede ulaştı. Elektrikli hafif ticari segmentinde ise Kangoo Z.E. en çok satan elektrikli olurken, grup 2021’de elektrikli Twingo ve Dacia Spring ile bu alandaki ürün gamını genişletecek.

Elektrikli ürün gamına ek olarak yaz döneminden bu yana Clio, Captur ve Megane Estate gibi en çok satan modellerinin E-TECH hibrit ve plug-in hibrit versiyonlarını da satışa sunan marka, Avrupa’daki hibrit ve plug-in hibrit satış rakamlarını 30 binin üzerine çıkartarak bu alanda yüzde 25’lik pazar payının sahibi oldu. 2021’in ilk yarısında E-TECH ürün gamı, Arkana E-TECH Hibrit, Captur E-TECH Hibrit ve Megane Sedan E-TECH Plug-in Hibrit modellerinin pazara girmesiyle daha da genişleyecek.

Renault grubunun detaylı Avrupa karnesi

Grubun satışları Avrupa’da yüzde 23,6 küçülen pazarda yüzde 25,8 azalarak 1 milyon 443 bin 917 olarak gerçekleşti. Marka, Clio, Captur ve ZOE gibi B segmenti modellerinin başarılı bir şekilde yenilenmesi ve E-TECH ürün gamı lansmanı sayesinde Pazar payını 0,1 puan artırarak yüzde 7,7’ye ulaştı. Clio, 227 bin 79 satışla Avrupa’da segmentinin en çok satan otomobili oldu. Renault böylece perakende pazarındaki satışlarını yaklaşık bir puan artırdı.


Dacia tarafında ise satışlar yüzde 31,7 düşüş kaydederek 385 bin 674 şeklinde gerçekleşti. Sandero, perakende pazarında üst üste 4’üncü kez yılın en çok satan otomobili oldu. Dacia tarihinin önemli modellerinden ikisi Yeni Sandero ve Yeni Sandero Stepway, 2020‘nin sonunda satışa sunulmuştu. Ürün gamının çoğunda ECO-G adıyla sunulan Dacia’nın yeni çift yakıtlı benzinli ve LPG motorları, Avrupa’daki araç satışlarının yüzde 25’inden fazlasını oluşturdu. 2020’de büyüme sergileyen Türkiye pazarı ise Renault Grubu’nun en çok araç sattığı 6. bölge olarak öne çıkıyor. Grup en karlı satış kanallarında ilerleme kaydederken, Renault markası Avrupa perakende pazarındaki payını yaklaşık bir puan artırmayı başarmış görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avrupa dışında Brezilya’da Grup satışları, karlı kanallara yönelmenin sonucu olarak yüzde 45 oranında daralan Brezilya pazarında yüzde 16,5’lik düşüş kaydetti. Grubun satış hacmi açısından en büyük ikinci pazarı olan Rusya’da Renault Grubu %30,1 pazar payıyla ilk sırada yer aldı ve payını 1,2 puan artırmış oldu. %9,2 daralan pazarda, satış rakamları %5,5 düşüş gösterdi.
LADA yüzde 21,5 pazar payıyla Rusya pazarındaki lider marka pozisyonunu güçlendirdi. LADA Granta ve LADA Vesta ise Rusya’da en çok satılan 2 araç olma özelliğini sürdürdü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Duster’ın 2021’in ilk yarısında satışa sunulması beklenirken, Renault markasının pazar payı 0,2 puan düşüşle yüzde 8 olarak gerçekleşti. Hindistan’da yüzde 18,8 küçülen pazarda, grup satışları yüzde 9,4 düşüş gösterdi. Renault Triber’in başarısı sayesinde yüzde 2,8 (+0,3 puan) pazar payına ulaştı. 2021’in ilk yarısında, Kwid, Duster ve Triber’den oluşan Renault ürün gamı, yeni SUV model Kiger’in gelişiyle genişleyecek. Güney Kore’de Renault Samsung Motors markası, yüzde 5,5 büyüyen pazarda lansmanı Mart 2020’de gerçekleştirilen yeni XM3 modelinin başarısı sayesinde satışlarını yüzde 14,2 artırdı.

İlgili video

Renault Kangoo Z.E.