reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Üretim ve satış merkezde; Nissan, 2020 yılı karnesini açıkladı

2020 yılının negatif etkilerini net şekilde hissedenlerden birisi de Nissan oldu. İşte marka tarafından gönderilen rakamlar.

Renault-Nissan grubu 2020 yılının pandemi odaklı en çok etkilediği isimlerin başında geliyor. Sürecin geride kalmasıyla birlikte kademeli olarak resmiyete kavuşan tablolar da aslında sokakta görünenin kağıt üzerindeki onaylanması niteliğinde. Renault cephesinde ürün gamındaki küçülmeyle önümüzdeki yıllarda da kendisini hissetirecek 2020 yılı etkileri, kısa süre önce açıklanan Nissan için de göz ardı edilemeyecek dersler barındırıyor. Baktığımızda, Japonya merkezli üreticinin küresel bazdaki üretim adetlerinin bir önceki yıla göre yüzde 26,8 oranında düştüğünü görüyoruz. Satış adetleri ise 2019’a göre yüzde 22,2 oranında gerilemiş durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan cephesinin 2020 yılı karnesinden öne çıkanlar

Tablonun detaylarına indiğimizde Nissan’ın geride bıraktığımız 2020 yılında toplamda 4.029.166 adetlik küresel satış adedi yakaladığını görüyoruz. Bu rakamın 2019’da 5 milyonun üzerinde olması, yüzdelik değer kaybını daha net bir şekilde anlatıyor. Markanın satış adetlerinde en yükse olduğu pazarlar ise sırasıyla Çin, Kuzey Amerika, ve Birleşik Devletler olarak öne çıkıyor. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu Avrupa pazarında ise Nissan’ın 406 bin civarında araç sattığını görüyoruz. Marka kendi anavatanı olan Japonya’da ise 468 bin dolaylarında araç satışı gerçekleştirmiş durumda. Nissan’ın Japonya dışına otomobil ihracatında ise yüzde 39.2 gibi önemli bir gerilemenin olması da dikkat çekici rakamlar arasında. 2021 ile birlikte Juke ve Qashqai gibi önemli modellerinin yeni nesilleriyle tekrar yükselişe geçmek isteyen Nissan cephesinin, elektrik sınıfında da atılım yapması elzem noktalar arasında. 2010 yılından beridir pazara sunduğu Leaf ile satış başarısı yakalayan markanın, bu başarıyı artırma potansiyeli de önünde duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili video

Nissan Leaf Nismo