reklamı kapat

POPÜLER

Nissan

Rakamlar alarm veriyor; Nissan üretim planlamasında gerileme hazırlığı

2019 yılının ilk çeyrek raporunu açıklayan Nissan, geçtiğimiz yılın aynı dönemi bazında çok ciddi gelir düşüşü yaşarken yeni bir planlamanın da haberini verdi.

İlk yarısını geride bıraktığımız 2019 yılı otomobil üreticileri için artık istatistiksel olarak değerlendirilebilir noktaya geldi. Son birkaç hafta içerisinde kademeli olarak yapılan duyurularla markaların bu yılın ilk çeyrek raporlarını paylaştığına şahit oluyoruz. PSA ve Volkswagen grubundaki markaları fazlasıyla mutlu eden ilk çeyrek sonuçları Nissan cephesinde ise pek aynı seyirde değil. Markanın resmi kaynakları tarafından paylaşılan tabloya baktığımızda geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla hatırı sayılır oranda bir düşüş görebiliyoruz. Öyle ki bu düşüş üzerinden yeni bir planlama yapmaya hazırlanan Nissan, 2022 yılına geldiğinde halihazırda satışa sunduğu model sayısını ve üretim kapasitesini yüzde 10 oranında düşüreceğinin altını çiziyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan, işçi çıkarma planını da devreye alacak

2018 yılı verilerine oranla kardan zarar ettiğini gördüğümüz şirketin, bu yılın ilk çeyreğindeki net gelirini geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 94,5 gibi sert bir düşüşle sarsıldı. Rakamsal olarak 6,4 milyar yen kar elde ettiğini açıklayan Nissan, operasyonel kar düzeyinde de neredeyse iki kat gerilemiş durumda. Tüm bu rakamlarla birlikte süreci ufak çapta değerlendiren kaynaklar, ortaya çıkan tablonun hammadde maliyetlerindeki artış, kur dalgalanmaları ve yasal standartlar gereği yapılmak durumunda kalınan yatırımlar gibi dış etmenlere bağlandı. Tüm bu parçaların bir araya gelmesinin ardından oluşturulan yeniden yapılanma planı içerisinde yaklaşık 12.500 kişinin işten çıkarılması ve üretim kapasitesinin azaltılması da karşımıza çıkıyor. Önümüzdeki süreç Nissan’ı satış adetlerinde yukarı çekecek modeller üzerine gelişecek bir yapıyı içeriyor. Bekleyip göreceğiz.