reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk iOS 18

Elon Musk: “ChatGPT entegrasyonu nedeniyle Apple cihazların kullanımını şirketlerimde yasaklayabilirim”

 - Güncelleme: 11 Haziran 2024 10:37

Elon Musk, “ChatGPT entegrasyonu nedeniyle Apple cihazların kullanımını şirketlerimde yasaklayabilirim” açıklaması ile gündemde.

OpenAI ile ortaklık kuran Apple, ChatGPT’yi iOS, iPadOS ve macOS’e entegre ediyor. Apple Intelligence kapsamında atılan adım hakkında Apple kendisi şunları aktarıyor: “Apple, ChatGPT erişimini iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia ile sunulan deneyimlere entegre ediyor. Kullanıcılar bu sayede hem ChatGPT’nin uzmanlığına hem de görsel ve metin kavrama özelliklerine araçlar arasında geçiş yapmadan ulaşabiliyor. Siri gerektiğinde ChatGPT’nin uzmanlığına başvurabiliyor. Sorular ve herhangi bir belge veya fotoğraf ChatGPT’ye gönderilmeden önce kullanıcıdan onay alınıyor, ardından Siri yanıtı doğrudan sunuyor. ChatGPT, sistem genelindeki Writing Tools’a da entegre edilecek. Writing Tools, kullanıcıların yazdıkları şeyler hakkında içerik oluşturmalarına yardımcı olacak. Compose ile kullanıcılar ChatGPT görsel araçlarına erişip yazılarını tamamlayan farklı stillerde görseller üretebilecek. ChatGPT’ye erişen kullanıcılar için yerleşik gizlilik korumaları sunuluyor. İstekler OpenAI tarafından kaydedilmiyor ve kullanıcıların IP adresleri gizli tutuluyor. Hesaplarını bağlamak isteyen kullanıcılar ise ChatGPT’nin veri kullanım politikalarına bağlı oluyor. GPT-4o destekli ChatGPT bu yıl içinde iOS 18, iPadOS 18 ve macOS Sequoia’ya gelecek. Kullanıcılar bu özelliğe hesap oluşturmadan, ücretsiz olarak erişebilecek. ChatGPT aboneleri ise hesaplarını bağlayıp bu deneyimlerde ücretli özelliklerden de yararlanabilecek.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu büyük gelişmenin üstüne bir yorumda bulunan Elon Musk, ChatGPT entegrasyonu nedeniyle Apple cihazlarının kullanımını kendi şirketlerinde yasaklayabileceğini aktardı. Musk bu konuda tam olarak, “Apple eğer OpenAI’ı cihazlarına işletim sistemi düzeyinde entegre ederse, Apple cihazlar şirketlerimde yasaklanacaktır. Bu kabul edilemez bir güvenlik ihlalidir.” dedi. Apple, altyapıyı güvenli şekilde kurduğunu belirtiyor, Musk’ın olaya bu şekilde tepki vermesi garip karşılanıyor. Çünkü dünya üzerinde hiçbir bilgisayar sistemi yüzde 100 tam güvenlik sağlayamıyor.”

Elon Musk gelişmeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Etkileyici görünen elektrikli motosiklet konsepti: Zero SR-X